Aktuality

ZÁPIS DO 1. TŘÍD - registrace spuštěna od 6. března 2023 od 6.00 na tomto odkaze: 

https://aplikace.skolaonline.cz/SOL/PublicWeb/zscs/KWE015_Prihlaska.aspx?ID=3414


Zápis do 1. tříd proběhne v termínu 20. - 21. 4. 2023 - registrace od 6. března 2023 - více v menu  ZÁPIS DO 1. TŘÍD a v menu UKRAJINA


3. února 2023 - uzavřena SH a multifunkční hřiště z důvodů oprav


TŘÍDNÍ SCHŮZKY - úterý 22. listopadu od 16.00


VÝTVARNÁ SOUTĚŽ pro žáky od 10 do 14 let, více v menu INFORMACE PRO RODIČE


AKTUÁLNĚ PRO 9. ROČNÍK - po ukončení třídních schůzek v úterý 22. listopadu 2022 se uskuteční prezentace středních škol pro vycházející žáky a jejich rodiče. Prezentace se bude konat v 16:30 ve třídě 8.B na Husově náměstí.


Krásný den všem,
máme pro Vás jedno skvělé překvapení! Do školy přichází nová školní kolekce oblečení a jste to právě Vy, kdo rozhodne o její podobě! Hlasujte do 21.10.2022 o tom, který ze tří motivů se Vám líbí nejvíce. Vítězný motiv potom použijeme na vytvoření celé kolekce, kde najdete nejen mikiny a trička, ale i tepláky, batohy, čepice a další kousky. Více v menu ZPRÁVY ZE ŠKOLY


Nabídka doučování (financováno z NPO) v menu INFORMACE PRO RODIČE


Výstava v IC - prezentace Základní školy, Česká Skalice, okres Náchod - více v menu INFORMACE PRO RODIČE


Stanoven termín schůzky - 7. ročník lyžařské výcviky - středa 2.11.2022, v 15.00 - učebna fyziky - Husovo náměstí


Seznam sešitů pro žáky 2. stupně přidán v menu INFORMACE PRO RODIČE


Zahájení školního roku a rozmístění tříd v menu INFORMACE PRO RODIČE меню UKRAJINA - Україна

 

 

ZPRÁVY ZE ZÁKLADNÍ ŠKOLY

školní rok 2022-23

1. stupeň

Po návratu z jarních prázdnin si děti zopakovaly básně, se kterými uspěly v třídních kolech recitační soutěže a 6. března proběhlo její školní kolo v 1. kategorii - 2., 3. ročník a v 2. kategorii - 4., 5. ročník. Všichni soutěžící se moc snažili, bylo těžké vybrat vítěze. Nakonec porota, ve které zasedly paní učitelky z 1. stupně, vybrala v 1. kategorii Kateřinu Krausovou z 2. r.  s básní Halí belí od Jiřího Žáčka a Jana Horkého ze 3. r s básní Velryba od Josefa Kainara. Ve 2. kategorii zvítězili a postoupili do okresního kola Eliška Komárová ze 4. r. s básní Smutný čmelák od Miloše Kratochvíla a Marek Tylš z 5. r., který moc pěkně recitoval báseň Polednice od K.J. Erbena. Držíme jim pěsti, aby uspěli v okresním kole v Náchodě.

Děti z 1. tříd navštívily Knihovnu Barunky Panklové, kde pro ně byl připravený program o nevidomých. Také se seznámily s pohádkami spisovatelky Markéty Vítkové.

Do školy přijel preventista, který měl pro jednotlivé ročníky připravený preventivní program o nebezpečí na sociálních sítích. Pro 1. třídy Kamarád on-line, pro 2.r. Děti a sociální sítě, pro 3. r. TikTok a pro 4. a 5. r. Kyberšikana.

Třetím a čtvrtým třídám pokračuje plavecký výcvik. I neplavci už zdatně brázdí bazén, i když zatím jen v nejmenší hloubce.

2. stupeň

Lidská práva - chraňme je

Dne 16. 2.  2023 v 8:45 se rozběhl interaktivní workshop v sedmých ročnících. Zvolené téma Lidská práva bylo pro naše žáky náročné.

Lektor strávil se třídami 90 minut a prostřednictvím příběhu pamětnice se snažil děti seznámit se základy lidských práv a přiblížit tuto problematiku z různých úhlů pohledu. Využil přitom dvě formy práce a cílem bylo přimět žáky k aktivní spolupráci.

Workshop měl dvě části. V první z nich byli žáci rozděleni do skupin a pracovali na různých úkolech. V této první fázi si děti ujasňovaly důležité pojmy z oblasti lidských práv a podle mého názoru se celkem aktivně zapojily a spolupracovaly s lektorem.

V druhé části byla využita technika, dataprojektor, ve které se prezentující pokusil vtáhnout žáky do konkrétních životních příběhů lidí. Zde se úplně nepodařilo zaujmout žáky. Důvodem podle mého názoru bylo především období, ve kterém se příběhy odehrávaly a zároveň i nesoustředěnost a menší pozornost žáků.

Závěrem bych chtěla říci, že tento workshop byl určitým způsobem přínosný vzhledem k využití netradiční formy výuky, ale úplně nenaplnil moje očekávání a cíl pochopit problematiku lidských práv byl dosažen částečně. Přesto si myslím, že to alespoň některé žáky obohatilo o nové informace.

Tuto netradiční formu výuky pro nás připravila společnost Paměti národa, se kterou jsme již spolupracovali na projektu Příběhy našich sousedů.

Mgr. Hurdálková Gabriela

V rámci spolupráce ZŠ s Muzeem Boženy Němcové se 14. 3. žáci sedmých tříd zúčastnili programu o spisovatelce B. Němcové. Získali plno zajímavých informací, prohlédli si expozici a nakonec vše využili při vyplnění pracovního listu.

 Lyžařský výcvik

V týdnu od 5. do 10. března se 47 žáků 7. ročníku zúčastnilo lyžařského a snowboardového kurzu v Olešnici v Orlických horách na chatě Juráška. Rozděleni byli do 5 družstev (3 lyžařská, 2 snowboardová). Zájemci si vyzkoušeli i půldenní výcvik na běžkách. Již tradičně byl kurz zakončen závody, závěrečným vyhodnocením a večerní diskotékou. Na kurzu se sešla skvělá parta dětí, všichni jsme si pobyt na horách užili. Děkujeme rodičům, že umožnili svým dětem účast a těšíme se na příští rok, kdy je čeká cyklisticko-turistický kurz.

Učebnice

Na přelomu února a března měli učitelé možnost prohlédnout si nabídku učebnic a pracovních sešitů různých nakladatelství, které nám na ukázku zapůjčila firma GEOM z Liberce. Každým rokem se snažíme některé učebnice vyměňovat, aby odpovídaly současným požadavkům na výuku a byly pro žáky přitažlivé.

1. 3. 2023 se žáci 8. ročníků zúčastnili besedy Prevence proti drogám a drogové závislosti. Přednášel policista Miroslav Mervart, bývalý žák naší školy. Žáci mohli vidět krátká videa ze zásahů policistů. Dozvěděli se informace o návykových látkách, co způsobují a jaké jsou jejich následky. Na závěr byl prostor na otázky a debatu na dané téma.

Speciální třídy

Zima se s námi již rozloučila a jaro nám pomalu ťuká na vrátka. Všichni již netrpělivě vyhlížíme první kytičky sněženek a bledulí, a tak si zdobíme třídy krásnými obrázky s jarní tématikou a čekáme na první sluneční paprsky.

Nesmíme též zapomenout na vydařený čertí karneval, který se konal krátce po návštěvě Čertí školy. Děti plnily spoustu úkolů, skládaly obrázky, hrály vědomostní a sportovní hry. Na každého malého i velkého čertíka čekala sladká odměna. Děti si den jistě velmi užily, též jako my dospělí.

Ovšem, aby to nevypadalo, že si ve škole jen hrajeme a užíváme si. I náš žák se tvrdě připravoval a následně svědomitě vybíral, na jakou střední školu nastoupí. Přihláška je již odeslaná a teď nám nezbývá, než čekat na vyjádření školy. Budeme držet palce.

Nejde také nezmínit krásnou výzdobu, na které se žáci podíleli. Tvořili krásné tulipány k projektu „Tulipánový měsíc“, dále také velkou papírovou kravičku i přáníčka k svátku svatého Valentýna pro maminky, babičky i kamarády.

A protože nám na osmého března vycházel Mezinárodní den žen, děti pro své maminky, babičky, prababičky vyráběly krásná přáníčka, kytičky a jiné dárečky, která každou ženu tak potěší.

Školní družina

Ve školní družině jsme vyráběli různé výrobky se srdíčky na den sv. Valentýna. Před jarními prázdninami se ve školní družině konala karnevalová odpoledne se soutěžemi a hrami. Hlavní téma měsíce března tvořil středověk. Povídalo se o životě ve středověku, kreslily se erby, zbraně, princezny, princové a stavěly různé stavby hradů.

Tulipánový měsíc

Žáci naší školy a školní družiny se letos již potřetí zapojili do výroby tulipánů pro akci „Tulipánový měsíc“ pro onkologii a radioterapii Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Žáci během února malovali obrázky a vyráběli prostorové výrobky s motivem tulipánů. Tuto akci pořádá v České republice od roku 2013 nezisková organizace Amelie  z. s., která upozorňuje na fakt, že onkologičtí pacienti potřebují nejen odbornou léčbu, ale i psychickou podporu a laskavý přístup.


I. stupeň

Pololetí uteklo jako voda a děti dostaly poslední lednový den pololetní vysvědčení. Prvňáčci neměli klasické vysvědčení, paní učitelky napsaly každému žáčkovi povídání o tom, co mu ve škole jde nebo v čem by mohl přidat.

Druháci opět navštívili Knihovnu Barunky Panklové v rámci projektu čtenářské gramotnosti, který má dětem přiblížit vztah k literatuře.

Děti ze třetích tříd začaly jezdit na kurz plavání do Náchoda. I ty děti, které neumí plavat, se na kurzu naučí nebát se vody.

Žáci ze 3.A se zapojili do projektu Tulipánový měsíc na podporu onkologicky nemocných pacientů. Jejich obrázky tulipánů budou vystavené na onkologickém oddělení hradecké nemocnice.

Čtvrté třídy navštívily v lednu vodárnu v České Skalici. Seznámily se s fungováním vodárny, koloběhem vody v přírodě a procesem čištění, aby tekla z kohoutků pitná voda.

II. stupeň

26. ledna 2023 byl na naší základní škole vítaným hostem hudební skladatel Jan Matásek. Pro několik tříd z pátého až sedmého ročníku si připravil zajímavý program: představil žesťové nástroje, konkrétně trubku, tubu a pozoun, a nechal děti nahlédnout do své skladatelské kuchyně – ukázal, jak mixuje hudbu s různými zvuky. Žáci slyšeli scénickou hudbu z divadelní hry o lékařce Vlastě Kálalové (představení Istiklâl je v repertoáru Divadla Minor v Praze). Pro děti byly hudební dílny s panem Matáskem zajímavým a užitečným obohacením školní výuky.

U příležitosti výročí narození Boženy Němcové se žáci 9.B v rámci výuky českého jazyka zúčastnili 2.února pietního aktu na Husově náměstí v České Skalici. Po úvodním slově předsedkyně spolku BN vystoupilo 8 žáků s krátkým programem, ve kterém připomněli nejznámější díla spisovatelky a přečetli z nich ukázky. Celkový dojem bohužel rušila projíždějící auta!

Japonsko trochu jinak?

Ráda bych upozornila na nový objev, možná budoucího šampiona, Jana Škaldu, žáka 8.třídy, který reprezentuje naši republiku ve stolním tenise, zároveň i naši školu, nemalými úspěchy na mezinárodních turnajích a šampionátech.

Kdy to všechno vypuklo? Honza začal hrát stolní tenis v roce 2016 v TJ Sokol Česká Skalice. V roce 2018 přestoupil do klubu SK Dobré, kde je aktivní doteď. Trénuje 4x týdně. Hraje v ČR turnaj mládeže kategorie U15, U17 a U19, kde se umisťuje na prvních místech. Dokáže hrát vyrovnaně i se staršími spoluhráči. Za klub TJ Sokol Borová hraje mužskou 2. ligu, kde zatím vedou tabulku v půlce sezóny.

Jeho talentu se všimli i důležití lidé a nabídli mu možnost trénování v Havířově, a to většinou 1x měsíčně na týden. Na základě této velké změny zvažovali rodiče možnost požádat o individuální plán, a tak mu umožnit jeho další posun vpřed. Škola jim vyšla vstříc, protože podpora mladých nadějných sportovců má určitě smysl.

Honza na sobě tvrdě pracuje a zlepšily se navíc i jeho výsledky ve škole, protože trenérům jde i o to, aby vynikal nejen sportovními úspěchy, ale měl i vzdělání do budoucna.

Vrcholem Honzova tvrdého trénování je současný pobyt v kempu v Japonsku, kam odjel 31. ledna 2022 a zpět se vrátil 20. 2. 2023.

Jak vypadá Honzův režim? Prvních 5 dní trávili v Tokiu a teď jsou v univerzitním středisku v Hammamatsu pro děti ve věku 13 - 18let.

Škola tam začíná v 8:30 a končí v rozmezí 15-15:30 hod. V 15:50 jim začíná trénink rozcvičkou a končí ve 20-21 hod. O víkendu začínají trénovat v 8:30-11:30 a 13:30- 17:30.

A jedna zajímavá informace na závěr, děti, které tam trénují a jsou z větší dálky, tam jsou na internátu a domů jezdí jednou za rok na pět dní, ty z menší dálky 2x do roka. Takových klubů je v Japonsku zhruba 5000.

Chtěla bych tímto poděkovat rodičům, ale i paní ředitelce naší školy za podporu tohoto „malého rodícího se šampiona“. Jsem na něho jako třídní učitelka pyšná a moc mu fandím.

Mgr. Hurdálková Gabriela, třídní učitelka

Tady je výčet jeho dosavadních sportovních úspěchů:

Umístění v posledním roce: sezóna 2021/2022: na žebříčku v ČR v kategorii U15 - 1.místo, kat. U17 - 4. místo

MČR U13 jednotlivci - 2. místo

MČR U13 čtyřhra - 1. místo

MČR U15 jednotlivci - 3. místo 

MČR U15 čtyřhra - 1.místo

Mistrovství Evropy 2022 U13 Podgorica (MNE) - 1. místo - smíšené družstvo

Mistrovství Evropy 2022 U15, Belgrade (Serbia) - 5. místo - družstvo kadeti

WTT Youth Contender (= světový turnaj) 2022, Linz (Austria) - 1. místo - U13 singles

WTT Youth Contender 2022, Varazdin (Croatia) - 2. místo - U13 singles

WTT Youth Contender 2022, Varaždin (Croatia) - čtvrtfinále - U15 singles

WTT Youth Contender 2022, Otočec (Slovenia) - 1. místo - U13 singles

WTT Youth Contender 2022, Otočec (Slovenia) - čtvrtfinále - U15 singles

WTT Youth Contender 2022, Szombathely (Hungary) - 1. místo - U13 singles

WTT Youth Contender 2022, Szombathely (Hungary) - čtvrtfinále - U15 singles

Mám svůj sen

Dne 14.2. 2023 v 8:45 se rozběhl workshop v devátých ročnících a lektoři strávili ve třídách několik hodin, aby žákům přiblížili období nejen Pražského jara, ale i období 50. let.

Deváťáci se rozdělili do několika skupin – rodin, a tímto způsobem si připravovali různé scénky, živé obrazy. Všichni se zapojili a zdálo se, že je tyto různé aktivity zaujaly a bavily. Dokonce každý člen rodiny dostal komunistický občanský průkaz, aby byly scénky autentické.

Formou různých aktivit poznávali dobu 50.- 60. let na základě života obyčejných lidí, jak se v ní cítili, co prožívali, a že to opravdu nebylo lehké.

Součástí workshopu byla i práce s autentickými materiály, lektoři využili i dataprojektor. Činnosti se střídaly, čímž se dařila udržet pozornost žáků.

Tuto netradiční formu výuky pro nás připravila společnost Paměti národa, se kterou jsme již spolupracovali na projektu Příběhy našich sousedů.

Speciální třídy

Paní Zima je stále skoupá na sněhovou nadílku, a tak si naši žáci alespoň trochu toho sněhu namalovali a vyzdobili si třídy i nástěnky na chodbách. Celý leden se také poctivě připravovali a zároveň někteří i těšili na pololetní vysvědčení a následný den volna.

Ovšem nejlepším dárkem byl pro děti výlet do Opočna na výstavu v zámecké hladomorně. Čertí škola na zámku v Opočně byla přesně ta výstava, která se dětem líbí, a všichni si zajisté odnesli plno zážitků. Počasí nám vyšlo, a tak co si více přát? Spokojené děti a radost z výletu. Děti hned následující školní den musely takovou čertí školu zažít na vlastní kůži, a tak místo paní učitelky učila čertice malé a velké čertíky.

Školní družina

Na konci ledna napadl tolik vyhlížený sníh a žáci ve družině mohli vytvářet různé sněhové stavby a sněhuláky. V únoru se středem pozornosti stala města, především naše město Česká Skalice, jeho historie a současnost. Nejvíce času bylo věnováno slavným osobnostem. Zejména Boženě Němcové a jejímu lidskému a literárnímu odkazu. Žáci se seznámili s životem a dílem slavné spisovatelky. Období masopustu jsme si pak připomínali tvořením masek. Děti si také vybarvovaly postavičky klaunů.


1. stupeň

V prosinci, předtím než se děti rozběhly na vánoční prázdniny, navštívily v sokolovně filmové představení Kina na kolečkách. Viděly novou pohádku „Nejkrásnější dar“. Každá třída si také užila vánoční besídku. Rozdaly si dárečky, pochutnaly si na cukroví a čaji a vyráběly vánoční svícínky.

Na Tři krále si děti vyzdobily třídy a dozvěděly se o možnosti přispět na tříkrálovou sbírku i online.

Pomalu končí první pololetí, žáci dostanou ohodnocení za práci za celý půlrok.

2. stupeň

9. prosince odjeli žáci, kteří se učí německý jazyk, a zájemci z 8. a 9.tříd do Drážďan. Po příjezdu si prohlédli zajímavé památky v centru města: obrazárnu Zwinger, Semperovu operu – impozantní neorenesanční budovu Saské státní opery. Prošli se po „Balkónu Evropy“- Brühl Terasse – kdysi součást opevnění s úžasným pohledem na Labe, navštívili jednu z nejkrásnějších staveb ve městě, která byla zničena spojeneckými nálety v r. 1945 – Frauenkirche. Touto procházkou historickým centrem se dostali na Altmarkt – náměstí, kde probíhají tradiční vánoční trhy, nadýchali se pravé adventní nálady a ochutnali místní speciality.

V odpoledních hodinách prošli nejrušnější nákupní třídou Pragerstr. včetně obchodních domů a pasáží až k Primarku, kde dokoupili vánoční dárky. V 17.hodin odjížděli zpět směr Česká Skalice. Díky nádhernému počasí i programu paní průvodkyně se výlet všem líbil.

Dne 12.12. proběhl ukázkový den aktivních forem výuky za účasti 8 pedagogů ze základních a středních škol Královehradeckého kraje a dvou pedagogů ZŠ Česká Skalice. Ze tříd se účastnila 7. C a 9. B.

Také žáci 2. stupně navštívili program Kina na kolečkách v Sokolovně v České Skalici a zhlédli nový film „Žižka“, verzi upravenou pro žáky.

Vánoční dílny

Před vánočními prázdninami 22.12. jsme si pro žáky 2. stupně připravili pestrou nabídku dílen. Žáci si mohli vybrat hned z dvanácti. Někteří vyráběli brýle pro virtuální realitu a hráli si s roboty, jiní zvolili například sportovní aktivity, deskové hry a origami, nebo výrobu různých vánočních dekorací. Poslední den ve škole tak v roce 2022 byl pro žáky zábavný a hravý, a všichni jsme si ho užili.

Speciální třídy

Nejkrásnější měsíc v roce z pohledu dětí skončil, dárky Ježíšek rozdal a začal nám nový kalendářní rok. Děti se již nemohou dočkat na sněhovou nadílku i veselé zimní radovánky, snad se nám počasí umoudří a sněhu napadne aspoň tolik, aby se dal postavit sněhulák.

V měsíci prosinci měly děti hodně zajímavých a krásných akcí, a tak v měsíci lednu je důležité se trochu zklidnit a načerpat nové síly. Ovšem ani v tomto měsíci nebudeme pouze lelkovat a učit se, ale zapojíme se do výtvarné soutěže „Požární ochrana očima dětí a mládeže 2023". Děti jistě budou v příjemném očekávání, jak soutěž dopadne. Šestého ledna jsme též oslavili Tři krále a děti vyzdobily nádhernými obrázky chodbu a třídy.

Školní družina

Před Vánocemi se konaly ve družině vánoční besídky plné vánočních koled, staročeských zvyků a dárečků. Na začátku ledna jsme malovali novoroční ohňostroj. Vyprávělo se o svátku Tří králů. Děti vyráběly koruny a zpívaly koledu My tři králové. Povídali jsme si o zajímavostech zimy, o zvířátkách v zimě, četli zimní příběhy a hrály se nové hry. Přestože venku není žádný sníh a někdy počasí vypadá jako na jaře, tvořili jsme sněhuláky, čepice a rukavice, krmítka pro ptáčky.


I. stupeň

Naši školu navštívil v rámci projektu Medové snídaně pan Ing. Jaromír Mareček. Zavítal za dětmi z prvních tříd. Přiblížil jim práci včelařů i život včel a jejich význam pro celý potravní řetězec. Ukázal dětem nástroje potřebné při péči o včelstvo a při získávání medu. Prvňáčci si pochutnali na chlebu s máslem a medem. Na závěr měsíce naši školu opět navštívil pan Mareček. Děti si od něho půjčily knížku, kterou si přečtou do příští naplánované návštěvy. Druháci se byli podívat na akci s názvem Advent v Ratibořicích. Ve staročesky vyzdobeném kuželníku si mohli prohlédnout malovaný betlém a koupit vánoční dárečky. Žáci celého 1. stupně ZŠ vyráběli různě zdobené a malované zvonečky, které nyní můžete vidět v centru v České Skalici. Pokračuje i projekt Čtenářská gramotnost pro druháky v Knihovně Barunky Panklové. Tentokrát si děti povídaly o tom, kdo je to spisovatel, spisovatelka, co dělá a jaký by měl být. V adventním čase si děti připomněly různé staročeské zvyky. Mezi ně patří i tradice mikulášských obchůzek. V naší škole tuto tradici dodržují starší děti, které se každoročně převléknou za čerty, anděly a Mikuláše a navštíví děti v nižších ročnících. Letos si na Mikuláše a jeho družinu zahrály děti ze čtvrtých tříd. Chystaly si kostýmy a připravily si pěkná vystoupení. Šesťáci a sedmáci se také zapojili a byli se v kostýmech podívat na mladší spolužáky. Ve třídách si děti nazdobily stromečky, vyráběly dárečky, učily se vánoční koledy. Všichni se těšily na Vánoce.

II. stupeň

Žáci devátých ročníků se zúčastnili besedy na Úřadu práce České republiky, Kontaktním pracovišti Náchod. Tématem besedy byla volba střední školy, volba povolání a trh práce v ČR. Žáci se seznámili s organizacemi, které jim mohou pomoci zvolit střední školu.

Pythagoriáda – úspěšné okresní kolo

Z úspěšných řešitelů školního kola matematické soutěže Pythagoriáda postoupili 3 žáci do okresního kola, které proběhlo 22. listopadu na Gymnáziu v Náchodě. V konkurenci převážně žáků z okolních gymnázií se rozhodně neztratili, naopak někteří dosáhli až na medaile. Za 9. ročník soutěžil Antonín Ulich. V kategorii 7. ročníku se Filip Dušek umístil na krásném 4. místě a Magdaléna Čápová z 6. ročníku obsadila 3. místo. Blahopřejeme!

Čtveřice žáků (7. C a 5. B) reprezentovala naši školu na šachovém turnaji, který pořádala SPŠ stavební a Obchodní akademie Náchod. Svým výkonem se umístili na 8. místě z 12 družstev ve své kategorii. Za žáky 6. ročníku a speciálních tříd do školy zavítal se svou přednáškou o kyberšikaně por. Mgr. M. Mervart. Žáci byli rozděleny podle počtu do 3 skupin a měli možnost si vyslechnout odborné povídání o nástrahách a varování před nebezpečím na internetu.

Speciální třídy

A opět se naše děti těšily na Vánoce. Ve škole jsme měli vánočně vyzdobené třídy i chodby, dýchala na nás slavnostní atmosféra. V pátek 2. prosince jsme ve vydali do Ratibořic, abychom si prohlédli staročesky vyzdobený kuželník, domek babičky a ochutnali křížaly, nakoupili drobné dárky pro naše blízké, ale hlavně jsme chtěli načerpat tu pravou adventní pohodu. Hned nato v pondělí 5. prosince navštívili naši školu čerti s Mikulášem a andělé. U vlastnoručně ozdobeného stromečku žáci zazpívali písničky, pověděli známé i méně známé básničky a byli odměněni sladkostmi. Ti „zlobiví“ museli skákat přes čertovu metlu. Tuto tradici jsme si se smíchem užili. V úterý 6. prosince jsme brzy ráno odjeli do Dvora Králové nad Labem. Naším cílem byla ZOO. Vezli jsme tam ozdoby, které jsme vyrobili v rámci výtvarné výchovy. Pro zavěšení jsme si vybrali vhodný stromeček, na kterém ještě žádné ozdůbky nevisely. Potom jsme se podívali na krmení tučňáků a prohlédli si ostatní zvířátka. I když nám počasí příliš nepřálo, nezmokli jsme a do České Skalice jsme se vrátili plni dojmů.

Školní družina

V listopadu jsme v družině vyráběli lesní zvířátka a povídali si o jejich přípravě na zimní spánek. Konec měsíce se děti z družiny věnovaly přípravě výzdoby venkovních vánočních stromečků na školním dvoře a před školní jídelnou. Děti vyrobily mnoho vánočních dekorací a ozdob – andílky, zvonečky, kapříky, perníčky a přáníčka aj., kterými vánoční stromečky ozdobily.

Žáci naší ZŠ se svými učiteli a vychovatelkami ŠD vánočně vyzdobili nejen vnitřní, ale i venkovní prostory školy. Také se podíleli na výzdobě centra města Česká Skalice a ozdobili stromečky před školní jídelnou.

V novém roce 2023 přejeme všem 365 radostných dnů. Kolektiv zaměstnanců ZŠ


I. stupeň

Žáci 1. stupně se koncem října dočkali prvního relaxačního koutku na chodbě budovy školy Komenského. Tento prostor byl vybaven z peněz projektu Šablony III., který bude 31. prosince 2022 zdárně ukončen. Naše škola již dokončuje třetí projekt na podporu zvyšování kvality vzdělávání, který je financovaný EU. Od 1. ledna 2023 vstupujeme do dalšího OP s názvem Jan Amos Komenský. I díky tomuto programu bude nadále probíhat ve škole podpora inovativních vzdělávacích aktivit. Projekt nám umožní nakoupit pro školu další potřebné pomůcky a vybavení sloužící pro vzdělávání žáků.

V měsíci říjnu navštívily děti ze druhých tříd Knihovnu Barunky Panklové. V rámci projektu Čtenářská gramotnost se seznámily s provozem městské knihovny a s jejími prostory. Viděly, kolik knížek pro děti zde je, připomněly si, jak s nimi zacházet.

Čtvrťáci se díky projektu „Naše město“ podívali na Městský úřad v České Skalici. Paní místostarostka G. Jiránková je přivítala a provázela je celým projektovým dopolednem. Paní starostka Z. Jungwirthová dětem přiblížila práci městského úřadu a ukázala jim kroniku města. Žáci se byli podívat i ve služebně městské policie. Strážníci dětem předvedli kamerový systém města a povídali jim o práci městské policie.

V penzionu Olga se jim věnovala paní P. Dušková, manažerka Regionálního IC. Promítala jim obrázky zajímavých a historických míst v České Skalici, v Ratibořicích a blízkém okolí. Potom děti řešily různé doplňovačky.

Děti celého 1. stupně připravovaly výzdobu školy na Halloween a Dušičky. Také se učily písničky, kterými chtěly přivolat svatého Martina na bílém koni a vyrobily spoustu krásných obrázků bílých koníků, kterými vyzdobily školu.

II. stupeň

Žáci šestého ročníku postupně po třídách navštívili výstavu Čas v Báju, prohlédli si díla místních výtvarníků i výtvarníků ze Slovenska, se kterými spolupracují. Součástí návštěvy byl doprovodný program o vnímání času. Na závěr si žáci měli možnost si vyrobit i jednoduchý výrobek a odnést si ho domů. Zážitek obohatil hodiny VV.

Termokamery ve výuce

Vědci z výzkumného centra nových technologií Západočeské univerzity v Plzni vymysleli v roce 2020 speciální termokameru jako výukovou pomůcku pro vzdělávání 21. století. A díky sponzorům jich je k dnešnímu dni vyrobeno už 86 kusů, takže od školního roku 2020/21 si je mohli půjčit do výuky školy v Plzeňském kraji a od školního roku 2021/22 i školy v ostatních krajích. Stačí si zarezervovat nějaký volný termín v jednom z šesti regionálních distribučních center (Plzeň, Olomouc, Brno, Praha, Nymburk nebo České Budějovice), pro pět kamer v nezničitelném kufru si osobně přijet a opět je osobně nejpozději za 22 dnů vrátit.

Tato termokamera umožňuje sledování rozložení povrchové teploty sledovaného objektu v reálném čase, změny povrchové teploty, automaticky vyhledává a zobrazuje bod s nejnižší a nejvyšší teplotou ve vybrané oblasti, umožňuje nahrávání videa a pořizování snímků jak v infračerveném, tak i viditelném spektru. Tato videa a fotografie pak lze i bez termokamery kdykoliv vyhodnocovat ve speciálním softwaru.

Žáci naší školy, konkrétně žáci sedmých až devátých ročníků, tak měli hned na začátku tohoto školního roku možnost se v hodinách fyziky podívat na obecně známé jevy v úplně novém světle. Mohli vidět jevy v úplně jiném rozsahu vlnových délek, které našemu oku zůstávají běžně skryty.

Takže zatímco např. černý plastový pytel na odpadky je pro viditelné světlo nepropustný, pro vlnové délky v infračerveném spektru to už neplatí. My jsme si to tedy ukázali na pouťovém balónku.

O tom, že teplá voda má menší hustotu, než studená se ve škole učí už v šesté třídě.

Ale viděli jste někdy na vlastní oči, jak studená voda „propadává“ teplou vodou v kádince, když se ji snažíme ochladit? Nebo naopak, jak teplá voda zůstává na povrchu studené vody v kádince, když se ji naopak snažíme ohřát?

Všichni asi víme nebo alespoň tušíme, k čemu je v autolékárničce izotermická fólie. My jsme však na vlastní oči viděli, že je to skutečně ta nejlepší ochrana před únikem tepla, jaké nám neposkytne žádné oblečení. Škoda jen, že má tak špatné mechanické vlastnosti.

A věřte, bylo toho mnohem více, co jsme díky termokameře ve světě kolem nás objevili nebo si potvrdili, že to tak opravdu funguje.

Speciální třídy

Podzimní nálada je již v plném proudu a také naše speciální třídy se chystají na toto kouzelné období aktivně. Protože bylo venku krásné počasí a děti měly hravou náladu, navštívil nás pirát a zanechal nám v šatnách mapku k pokladu. Vydali jsme se proto všichni na cestu po České Skalici dle mapky, až jsme došli do vytouženého cíle. Pirát nám zanechal sladkou odměnu a pár úkolů pro zpestření.

Krásné počasí nás také navedlo k uspořádání projektového dne zaměřeného na archeologii. Děti měly za úkol vyluštit tajenku, najít a sestavit rozbitý hrneček, splnit dinosauří úkoly. Ve třídě je pak čekalo velké množství úkolů a také modelování hrnečků z hlíny. Projektový den se velice vydařil a všichni se můžeme těšit na další úžasné zážitky v novém měsíci.

Školní družina

Od poloviny října děti ve družině vyráběly papírové draky. Tvořily se dekorace z přírodnin jako např. listová zvířátka, velké stromy, otisky z listů. Na den stromů byla beseda o stromech a také se zpívaly písničky.

Konec října by věnován Halloweenu, při kterém jsme dlabali dýně a vyráběli pavouky a kočky. Hovořilo se i o Dušičkách.

O svatém Martinovi jsme si vyprávěli jeho příběh, malovali koně a učili se básničku.


HLASOVÁNÍ - návrh loga školní kolekce

online hlasování: https://schoolsunited.cz/hlasovani/a250b75f ve dnech 17.10. - 21.10.2022


I. stupeň

Školní rok se nám zase rozběhl a jedna akce střídá druhou. V polovině září navštívily děti z prvních a druhých tříd areál u skautů. Ti pro ně připravili opět zajímavý program – soutěže a různé sportovní aktivity, aby děti vyzkoušely, co všechno by mohly zažít ve skautském oddíle.

Prvňáčci se byli podívat v Barunčině škole. Zkusili si, jak se sedí ve školní třídě z 19. století a prohlédli si keramickou výzdobu, která znázorňuje život dětí v době Barunky Panklové.

Na konci září jeli žáci čtvrtého ročníku na dopravní hřiště do Náchoda. Tam si na interaktivní tabuli vyzkoušeli různé dopravní situace, procvičili si dopravní předpisy, a hlavně si vše vyzkoušeli v praxi jízdu na kole.

Pro děti z 1. až 4. tříd připravili chlapci z florbalového oddílu ukázkovou hodinu a děti se zúčastnily tréninku florbalu.

6. října proběhl ve škole podzimní projektový den. Prvňáci se zúčastnili projektu České dýňování ve staré radnici. V programu Tykvínek se seznámili s různými druhy tykví a vyrobili si obrázky z dýňových semínek.

Pro děti ze druhých tříd byl v Báju připravený program s tématem podzimu. Děti procházely různými stanovišti, ve výtvarném ateliéru si na grafickém lisu vytiskly obrázky, vyzkoušely si práci s keramickou hlínou, čekalo je zábavné poznávání přírody a zaskákaly si na trampolínách.

Třeťáci pracovali s přírodninami, vymysleli si pohádku o stromu, řešili různé zábavné úkoly na téma přírody a zúčastnili se pořadu Mokré putování. V něm se seznámili s koloběhem vody v přírodě a s tím, jak vodní zdroje chránit.

Žáci čtvrtých tříd odjeli v rámci projektového dne do Vrchlabí do Krkonošského muzea KRNAP. Viděli útulek pro poraněná divoká zvířata, záhony s květenou Krkonoš. Velkým zážitkem byla interaktivní výstava kožešin a paroží savců, žijících v Krkonoších.

12. října se uskutečnilo neformální setkání rodičů žáků 1. tříd s vedením školy a třídními učitelkami v pěkném prostředí zrekonstruované kuchyňky ZŠ.

V rámci projektového dne se žáci 5. tříd vypravili do českoskalického Muzea Boženy Němcové. Zde si pod vedením paní průvodkyně prohlédli expozici výstavy Božena Němcová a dozvěděli se mnoho zajímavých informací, které potom využili při vyplňování pracovního listu. Na druhou část dne připravila paní učitelka Žučková pro děti zajímavé deskové hry.

II. stupeň

Cesta do pravěku Všestary

Žáci šestého ročníku se 11. října vydali na expedici pod názvem „Cesta do pravěku“. Do čela výpravy se postavili dva zdatní pedagogové a cesta mohla začít. Počasí již do rána bylo velmi příznivé, sluníčko nás doprovázelo po celou dobu procházky pravěkem. Cílem bylo prakticky si vyzkoušet činnosti, které lidé v pravěku museli zvládnout, aby v drsných podmínkách střídání dob ledových a meziledových přežili. Děti si vyzkoušely práci s dřevěnými motykami, kamennou a měděnou sekerou, drcení obilí a hod dřevěným oštěpem, což se zalíbilo především mužské části výpravy. Vše probíhalo podle plánu, putovali jsme dobou kamennou až do doby železné. Zastavili jsme se u technologických staveb, jako jsou pece, hrnčírna a kovárna a prošli jsme i obytnými a hospodářskými budovami celého pravěku. Na závěr si mohli šesťáci vyzkoušet monoxylon - loď pro expedice v současnosti, které podnikají zaměstnanci archeoparku. K dispozici byly dvě lodi, třetí je již připravena na léto 2023, kdy bude 4.expedice.

Za slunečného počasí jsme pak vyrazili zpět, děti byly rozděleny do skupin a hledaly schované lístečky s úkoly. Na vítěze čekal na konci poklad, pro poražené cena útěchy. Tato aktivita se setkala s příznivým ohlasem. Po mezizastávce v Auparku, kde se děti nejen nasytily, ale také nakoupily dárečky domů, jsme se všichni vrátili do České Skalice, rozloučili se a hurá k rodičům.

Sedmáci se stali součástí starověkého Egypta

V rámci projektového dne 6.října 2022 jsme navštívili s žáky 7. ročníků výstavu Tutanchamon v Brně. Vzhledem k dopravní situaci jsme vyráželi od školy již v brzkých ranních hodinách, a sice o půl sedmé. Cesta k našemu cíli ubíhala rychle, děti byly klidné, některé ještě dospávaly, aby načerpaly energii na náročný den. Na výstaviště jsme dojeli včas, jen jsme museli najít ten správný pavilon, a tak jsme se trošku prošli. Počasí nám přálo, bylo slunečno a velmi příjemně. Prohlídka byla rezervovaná na 10:30.

Před vstupem do tajemného Egypta jsme se rozdělili na dvě skupiny a dostali jsme audioprůvodce pro každého žáka. V první části výstavy jsme byli společně až k nevyloupené hrobce Tutanchamona a pokladnici, a poté si už každý procházel výstavu podle svého zájmu. Vymezili jsme si čas cca 2 hodiny. Během prohlídky se nám podařilo udělat i společné fotky a každý mohl fotit sám, co se mu líbilo, co ho zaujalo.

Výstavou však nic nekončilo, pan řidič nás přiblížil k hradu Špilberk, kam jsme už došli „po svých“. Slunce nás doprovázelo po celou dobu, nálada byla úžasná. A navíc se nám podařilo poslechnout si zvonkohru na nádvoří hradu. Odtud jsme se vydali zpět k autobusu a vyjížděli z Brna.

Slíbili jsme dětem na závěr ještě návštěvu nákupního střediska, a to jsme splnili a do České Skalice jsme dorazili podle plánu.

Tento výjezd bych hodnotila pozitivně, cíle naší cesty byly naplněny a žákům se většinou výstava líbila, měli zajímavé postřehy a velmi oceňovali moderní pojetí výstavy, zejména audioprůvodce. Za pedagogický tým palec nahoru!

V rámci projektového dne na ZŠ Česká Skalice se žáci 8. ročníků zúčastnili komentované prohlídky hospitálu Kuks, místní lékárny a Braunových soch neřestí a ctností. Žáci mohli v krásném počasí obdivovat i pěkné okolí hospitálu a dozvěděli se mnoho zajímavostí o barokním umění, kterými si doplnili aktuální učivo v hodinách dějepisu.

Podzimní projektový den – Studijní a vědecká knihovna v HK

Zájemci z 9.A odjeli vlakem do Hradce Králové, aby si prohlédli vědeckou knihovnu.

A tuto pětipatrovou budovu jsme prošli s naší průvodkyní, která ochotně odpovídala na dotazy žáků. Sami si mohli projít regály s knihami i časopisy, prohlédli si studovnu, samostudijní boxy, čítárnu, konferenční sál, poseděli v diskuzních zónách.

Návštěva se všem líbila, byla zajímavá i naučná, a určitě pomůže při dalším studiu na středních i vysokých školách.

Studijní a vědecká knihovna je paměťová instituce, která získává, uchovává a zpřístupňuje historický fond i nejnovější literaturu. Disponuje bohatým fondem vědecké a populárně naučné literatury, ale i kvalitní českou a světovou beletrií.

V září 2008 byla otevřena nová moderní budova, do které se přestěhovaly všechny dosavadní pobočky umístěné po Hradci Králové.

Havlovice 9.B

V rámci projektového dne jsme se rozhodli pro „jízdu na kole“ (musíme se potom covidu trochu hýbat) – cíl – sportovní areál Havlovice. Vše jsme zvládli bez úrazu, bez defektu kola. Jsme rádi za společný výlet.

V úterý 11. října 2022 se tři dvojice žáků třídy 9.B zúčastnily soutěže "KLÁNÍ ŽÁKŮ DEVÁŤÁKŮ".

Soutěž se již tradičně konala na Střední průmyslové škole stavební a Obchodní akademii arch. Jana Letzela v Náchodě.

Soutěžilo se ve třech disciplínách.

V první řešili sedm úloh z fyziky, matematiky a logiky. Na vyřešení každé otázky bylo jen sedm minut.

Ve druhé dokázali svoji geometrickou zdatnost, když měli za úkol vytvořit síť pravidelného pětibokého hranolu a těleso pak následně i slepit.

V poslední disciplíně v programu ArchiCAD zařizovali nábytkem interiér místnosti.

Soutěže se zúčastnilo celkem 21 dvojic z osmi škol. Nejúspěšnější z naší výpravy byla dvojice Dominika Junková a Jan Sedláček na 4. místě.

Speciální třídy

Měsíc říjen se nám krásně vybarvuje do podzimních barev, a tak jsme nemohli v našich třídách zapomenout na tradiční Podzimní projektový den. Děti celé nadšené vyrazily vlakem do Malých Svatoňovic, kde se vydaly na náročnou túru až na vrcholek Žaltman, kde stojí stejnojmenná rozhledna. Cestou byl krásný výhled na Jestřebí hory a celé malebné okolí. Výstup na samotnou rozhlednu byl mírně dramatický, protože rozhledna je vysoká 22 metrů. Zde jsme se dozvěděli, že každý schod má svého majitele, který zde má pamětní destičku. Samozřejmě se nemohlo zapomenout při zpáteční cestě na oblíbené opékání špekáčků. Celý den nám přálo krásné počasí, a tak jsme všichni v dobré náladě dorazili zpátky na vlakové nádraží v České Skalici.

Protože děti ze speciálních tříd jsou velmi tvořivé a rády pomáhají, pomohly vyzdobit tradiční výstavu Svazu českých včelařů a Českého zahrádkářského svazu. V hodinách výtvarné výchovy vytvořily krásné obrázky s tématikou včel, a protože jim není cizí ani kreativita, vytvořily také z papíru včelí úl. Samotnou výstavu pak navštívily 7. 10. 2022, zde je provedl pan Ing. Jiří Fišer, který jim poskytl krásný výklad. Součástí bylo také hlasování o Nejlepší med Českoskalicka a výtvarná soutěž pro děti.

Školní družina

Konec září jsme ve družině věnovali sklizni ovoce a zeleniny. Žáci sledovali česání ovoce v sadech a zahrádkách. Vznikala dílka z různých materiálů – ovoce, houby, ježci, lišky, dýně, stromy a draci. Zářijové dny využila družina ke hrám na školním hřišti a na školní zahradě. Na začátku října začalo první létání draků v oblacích.


Prázdniny utekly jako voda a opět jsme se všichni sešli ve škole. Od 1. září náš pedagogický sbor posílilo osm nových „českých“ kolegů a dvě asistentky pedagoga z Ukrajiny. Na naší škole nadále působí každé úterý rodilý mluvčí a dochází do hodin AJ v 5.-8. ročníku. Vždy do jedné skupiny po celý rok, skupiny se mění.

V tomto školním roce přijela i dobrovolnice z Rakouska, dochází každou středu převážně do hodin cizích jazyků (NJ, AJ). Ve čtvrtek navštěvuje školní družinu.

I. stupeň

Do tří prvních tříd nastoupilo 50 nadšených prvňáčků. Přivítaly je paní učitelky Mgr. Jiřina Polončeková, Mgr. Lenka Blažková a Mgr. Pavla Pardubická. Všechny žáčky prvních tříd přišla pozdravit také paní starostka Ing. Zuzana Jungwirthová a paní zástupkyně pro 1. stupeň Mgr. Blanka Míková. Děti dostaly od města Česká Skalice kytičku a na památku knížku Jsem školák. Dárečky dostaly také od Královéhradeckého kraje.

Dům dětí Bájo pozval děti z prvních tříd na návštěvu. Prohlédly si prostory, kam se chodí zabavit a dozvěděly se, jaké kroužky by mohly navštěvovat.

9. září čekalo žáky celého 1. stupně a žáky 6. až 8. ročníků na školním hřišti překvapení. Přijeli členové spolku Seiferos, kteří provozují záchrannou stanici pro dravé ptactvo a předvedli dětem letové ukázky dravců. Zároveň o svých svěřencích velmi poutavě mluvili a děti se o dravcích dozvěděly spoustu zajímavostí.

II. stupeň

Dne 8. září proběhly na 2. stupni třídní schůzky a Den otevřených dveří. Také jako vloni si mohli rodiče prohlédnout všechny odborné učebny, na chodbách a ve třídách byly připraveny zajímavé fyzikální pokusy, výtvarné dílny, hry pro děti, občerstvení v kuchyňce. Byla zpřístupněna i nově zrekonstruovaná zahrada.

9. září navštívily 9. třídy Muzeum B. Němcové, kde si prohlédly výstavu jiřin a mohly hlasovat o nejkrásnější květ. Současně probíhala prezentace střední hotelové školy s ochutnávkou.

Seznamovací pobyt žáků šestých ročníků

V termínu 12.-14. září proběhl seznamovací pobyt žáků šestých ročníků na chatě Horalka ve Sněžném v Orlických horách. Zúčastnilo se 55 žáků, pod vedením metodika prevence, třídních učitelů a asistentky pedagoga.

Počasí přálo, a tak většina aktivit probíhala venku. Aktivity směřovaly k budování vztahů mezi žáky, stmelování nového kolektivu, k rozvíjení verbální i neverbální komunikace nejen mezi vrstevníky, ale i třídním učitelem a budování vzájemné důvěry.

Zpestřením programu byla ukázka výcviku psa. Na téma „rizikové chování“ si s žáky povídal zástupce PČR, preventista por. Mgr. Miroslav Mervart. Nechyběla ani noční hra.

Speciální třídy

Rok se s rokem sešel a žáci opět usedli 1. září do školních lavic. Do druhé třídy nám přibyl jeden nový žáček, který se rychle seznámil s chodem školy. Prohlédl si školní zahradu, hřiště i jídelnu a ostatní žáci ho rádi přijali mezi sebe. V prvních hodinách výuky jsme si sdělili, co jsme dělali o prázdninách, a co zajímavého jsme zažili.

Již 9. 9. jsme byli na přehlídce dravců nadace Seiferos. Děti viděly 45 dravců a sov, sledovaly letecké schopnosti dravců i s ukázkou imitace lovu. Některé dravce si mohly též pohladit. Na akci nám přálo počasí, a tak si děti ukázku jistě užily.

Školní družina

Ve školní družině jsme utvářeli nový kolektiv prostřednictvím seznamovacích her. Opakovaly se zásady slušného chování, bezpečného pohybu v prostorách družiny, školy, hřiště, jídelny, zahrady, při přechodu ze školy. Povídali jsme si o zážitcích z prázdnin. Vznikala nová dílka – strašidlo ze jména, moje rodina, slunečnice a berušky.

Od 20. září do 18. listopadu jste srdečně zváni do Regionálního informačního centra v České Skalici, kde můžete shlédnout prezentaci naší školy.


Závěr školního roku patří výletům a mimoškolním aktivitám. Kromě třídních akcí se v červnu konaly i výjezdy za odměnu:

21. 6. osmáci a deváťáci navštívili Národní muzeum v Praze, kde se seznámili s expozicí živé a neživé přírody.

23. 6. a 24. června se žáci z 5. až 7. ročníku zúčastnili v Hradci Králové programu Hrajeme si hlavou, který byl věnován některým kapitolám z fyziky, jako např. Archimedovu zákonu, zvukovým a optickým jevům, optice aj. Žáci si vyzkoušeli kvízy a výrobu fyzikálních hraček. Nedílnou součástí akce byly i fyzikální pokusy v laboratoři.

28. 6. se konal sportovní den pro žáky 1. stupně a ve středu 29. 6. pro žáky 2. stupně. Tuto aktivitu zajišťovali převážně učitelé tělesné výchovy za pomoci žáků devátých tříd. Bylo vytvořeno mnoho stanovišť s různými úkoly. Žáci soutěžili v týmech, vzájemně se podporovali a pomáhali si. Určitě to byla velice povedené akce, která žáky na závěr roku oslovila.

Naše škola na závěr školního roku obdržela finanční dar v částce 17 782 Kč od firmy FARMET. Tímto bychom ji chtěli poděkovat. Moc si toho vážíme. Dar bude použit na podporu vzdělávání ukrajinských dětí a dětí ze sociálně slabých rodin.

30. 6. bylo rozdáno dlouho očekávané vysvědčení a hurá na prázdniny.

Jen co se zavřely dveře za žáky, ve škole začaly údržbové a úklidové práce. Hned v prvních dnech probíhalo malování několika tříd, jedné učebny, sborovny a kanceláře. Natíralo se zábradlí a okna, opravoval se nábytek. V průběhu prázdnin také došlo k výměně podlahových krytin ve třídách. Vše je nyní čisté a pěkné.

V době letního volna bylo zajišťováno i mnoho administrativních prací, aby nový školní rok mohl být úspěšně zahájen a vše fungovalo tak, jak má.

Se začátkem školního roku připravujeme Den otevřených dveří, který se bude konat ve čtvrtek 8. září 2022. Všichni jste srdečně zváni.

Přejeme si, abychom všichni vstoupili do nového školního roku 2022-23 s elánem a nabití novou energií pro řešení úkolů a nových výzev, které nám další školní rok jistě přinese 😊.


Dne 8. června 2022 se bude v ZŠ Česká Skalice konat zápis do 1. tříd pro ukrajinské děti.

I nadále probíhá ve škole výuka českého jazyka pro ukrajinské žáky, kterou zajišťují paní lektorky Ležovičová, Šimbovská.

V úterý 10. května proběhlo tradiční fotografování tříd.

I. stupeň

Po Velikonocích se v naší škole konal zápis dětí do 1. tříd. Dostavilo se 64 dětí. Přijatých je 49 žáků, 15 dětí dostalo odklad. Doufáme, že se jim v naší škole bude líbit.

Prvňáčci už mají za sebou školní výlet. 12. května se jeli podívat na zámek v Častolovicích a prohlédli si i přilehlý zoopark a zámeckou oboru. Vrátili se všichni v pořádku a spokojeni.

Čtvrťáci navštívili dopravní hřiště v Náchodě. Absolvovali teoretický i praktický výcvik, který zakončili testem a získáním Průkazu mladého cyklisty.

Druháci se na svůj školní výlet teprve těší a děti ze třetích tříd se připravují na pobyt ve škole v přírodě.

II. stupeň

Žáci 9. ročníku a někteří zájemci nižších ročníků se zúčastnili ve středu 20. dubna promítání filmu Nicholas Winton – „Síla lidskosti“. Úvodní slovo k dokumentu a následnou besedu vedl dramaturg pan Zdeněk Tulis. Film popisuje záchranu 669 českých a slovenských dětí, z nichž měla většina židovský původ.

Po skončení filmu měli žáci možnost dozvědět se zajímavosti ze života pana N. Wintona a zhlédli záběry z několika jeho setkání a návštěv v Čechách. Pan N. Winton zemřel ve 104 letech a jeho doporučení na dlouhověkost zní: “Minimálně jednou za 20 minut se zasměj a jestli je něco nemožné, musíš najít způsob, jak to udělat.”

V rámci projektového dne, 27. dubna, navštívily dvě sedmé třídy provozovnu společnosti Marius Pedersen a.s. v Rychnovku. Žáci měli jedinečnou možnost vidět, jak probíhá třídění odpadu. Díky ochotným pracovníkům firmy se seznámili s procesem třídění, technickým vybavením a různými druhy komodit. Žáci si uvědomili, jak důležité je toto odvětví v péči o životní prostředí.

V pátek 6. 5. se žáci 9. ročníku v rámci předmětu rodinná výchova zúčastnili besedy na téma sexuální orientace a genderová identita. Dvouhodinový blok žákům přiblížil tuto aktuální problematiku. Zároveň poukázal na problém šikany vůči lidem, kteří jsou „jiní“.

11. května ve spolupráci s Agora CE, o. p. s. proběhlo v zasedací místnosti penzionu Olga studentské zastupitelstvo, kterého se zúčastnili čtyři zastupitelé města: místostarostka G. Jiránková, radní T. Hubka, I. Beranová a J. Polončeková. Zájemci z řad osmáků a deváťáků se seznámili s aktuálními problémy, které město řeší, podělili se se zastupiteli o věci, které z jejich pohledu vyžadují pozornost a řešení. Studentské zastupitelstvo řídila paní místostarostka a žáci si tak „na vlastní kůži“ vyzkoušeli roli zastupitele. Snažili se prosadit a obhájit návrhy své politické strany před ostatními. Mnohé nápady byly inspirující pro další práci. Velké poděkování patří organizaci, která pro školu tento projekt připravila a zastupitelům, kteří si ve svém náročném pracovním programu našli čas podělit se o své zkušenosti s žáky naší ZŠ.

Z pera žákyně Kristýny Koukolové:

První den jsme se snažili pochopit, jak vlastně zastupitelstvo funguje, co se nám zde líbí nebo naopak. Někteří si vzali z věcí, které byly spíše negativní, nápad na zlepšení a druhý den jej přednesli před zastupitelstvem. Pět z šesti návrhů bylo přijato. Za mě to byla zkušenost, na kterou se nedá zapomenout.

Projekt se uskutečnil v rámci projektu „Studenti v regionech diskutují se zastupiteli“ spolufinancovaného programem Evropské unie Erasmus+.

Program ve spolupráci s vedením a zastupiteli města Česká Skalice a místní základní školou realizovala nezisková organizace Agora CE, která se věnuje rozvoji demokratické kultury v ČR i zahraničí.

Speciální třídy

27. dubna proběhl na naší škole projektový den „Den Země“. Za cíl jsme zvolili město Jaroměř, ve kterém jsme navštívili záchrannou stanici zvířat a profesionální hasiče. V záchranné stanici se nás ujala paní Miřátská a velice poutavou formou nám vyprávěla příběhy a osudy zvířat. Žáci si prohlédli všechna zvířata a největší zážitek pro naše žáky byl – zblízka vidět mládě veverky a sáhnout si na chameleona, užovku a ježka. Někteří odvážlivci si dokonce užovku amurskou vzali do vlastních rukou.

Exkurze u hasičů byla také velkým zážitkem. Žáci měli možnost vyzkoušet hasičské oblečení včetně obuvi, sednout si do hasičského vozu, prohlédnout si zázemí hasičů. Všichni žáci byli doslova nadšeni!

V měsíci dubnu zavítalo do našeho města také Kino na kolečkách s pohádkou Tajemství staré bambitky 2. Pohádka byla velice hezká a žákům se líbila.

Školní družina

Na konci dubna se ve družině objevilo čarodějné kouzlení, vaření lektvarů, chytání koštěte, let netopýrů a nesměl chybět nácvik letu na koštěti a hladké přistání. V květnu se nejdříve vyráběla různá přáníčka a dárečky pro maminky. Tématem pro květen se stala „Afrika“. Žáci ji poznávali prostřednictvím obrázků přírody, příběhů a zajímavostí tohoto kontinentu.

Do družiny přišla Městská policie České Skalice s besedou o bezpečnosti silničního provozu. Žáci se seznámili s problematikou své osobní bezpečnosti ve vztahu k neznámým osobám a předmětům a jiným nebezpečím, která jim hrozí. Připomněli si čísla integrovaného záchranného systému.

Ve 14.ročníku výtvarné soutěže SVČ Bájo Poznáváme svět s tématem Itálie obdrželi žáci 3.oddělení školní družiny ocenění za výjimečnou výtvarnou práci.


Ke dni 10. 4. 2022 bylo v naší škole celkem přijato 39 ukrajinských žáků. Navštěvují napříč 1. až 8. třídy, v devátých třídách zatím žádného žáka nemáme.  Ukrajinští žáci z 1. stupně chodí také do školní družiny, všichni se pak stravují ve školní jídelně. Jelikož nastupují průběžně, tak jsou mezi nimi rozdíly ve znalosti českého jazyka. Ti, kteří byli mezi prvními už si na novou řeč začínají zvykat a snaží se ji používat. Velmi k tomu přispívají speciální hodiny českého jazyka pro ukrajinské děti.

1. stupeň

Hned na apríla, 1. dubna, se konal ve sportovní hale fotbalový turnaj žákovských týmů MacDonald Cup. Hrály smíšené týmy chlapců i děvčat druhých až pátých tříd. V kategorii

2. – 3. ročník se týmy umístily v pořadí 2.A, 3.A,3.B, 2. B. V kategorii 4. – 5. ročník bylo pořadí týmů 5. A, 5. B, 4. B, 4. A. Všechny týmy hrály s velkým nasazením, fanoušci z řad spolužáků se také snažili, dokonce měli připravené transparenty.

Děti na celém 1. stupni se těšily na Velikonoce, vyráběly výzdobu, učily se říkadla a velikonoční koledy.

Do prvních tříd se chodili dívat předškoláci ze školek v České Skalici. Navštívili prvňáčky před zápisem do školy. Děti se zapojily i do výuky.

3. a 4. třídy pokračovaly v plaveckém výcviku, který jim v dubnu skončil.

19. 4. navštívily děti z 1. stupně v Sokolovně filmové představení Kina na kolečkách Tajemství staré bambitky 2.

Ve dnech 19. a 20. 4. byl zápis do 1. tříd. Děti ze 4. ročníku pomáhaly předškolákům zvládnout připravené úkoly.

25. 4. navštívil 4. třídy lektor se vzdělávacím programem Cesta do pravěku. V rámci učiva o historii ve vlastivědě dětem ukázal sbírky zkamenělin, kostí a artefaktů po pralidech.

27. 4. proběhl ve škole Jarní projektový den. 1. a 2. ročníky navštívil Tonda Obal na cestách, který učí děti správně třídit odpad. Třetí třídy měly v Báju připravený program o ochraně přírody, vodních zdrojů a třídění odpadů. 4. třídy šly na procházku do Ratibořic, kde pro ně Centrum rozvoje České Skalice připravilo naučný program.

2. stupeň

Exkurze 7.ročníků do Prahy

Pro oživení výuky dějepisu jsem naplánovala výjezd do Prahy, nejen pro doplnění učiva, ale i pro propojení teorie s praktickou částí.

Akce proběhla ve dvou termínech 17. a 24.3. 2022. Jako dopravní prostředek jsem zvolila vlak, cesta je pohodlnější, levnější a rychlejší. Naším cílem byl Pražský hrad – hradní okruh, který zahrnoval chrám sv. Víta, baziliku sv. Jiří, Zlatou uličku a věž Daliborku. O těchto památkách jsme se učili, a tak mohly děti vidět na vlastní oči, jak vypadají románské, gotické i některé barokní stavby.

Z vlakového nádraží jsme se vydali pěšky přes Václavské náměstí kolem Stavovského divadla, zastavili jsme se na Staroměstském náměstí, abychom si oživili některé události z českých dějin, jako Mistra Jana Husa, popravu 27 českých pánů a samozřejmě Orloj a jeho autora Mistra Hanuše. Počasí nám přálo, a tak nebylo kam spěchat. Karlovou ulicí jsme se podívali k Betlémské kapli a poté na Karlův most a Malostranskou ulicí na Pražský hrad. Ukázali jsme si kostel sv. Mikuláše na Malostranském náměstí (baroko), žáci pak reagovali i na ambasády různých států a v neposlední řadě jsem je upozornila na dům, kde se narodil Jan Neruda.

Protože byla úžasná viditelnost, využili někteří dalekohledů před Hradem, ale i ostatní velmi dobře viděli pražské památky, včetně Národního divadla. Mnoho žáků zaujal i Tančící dům. Pražský hradní okruh jsme zvládli bez problémů, největší ohlas měla Zlatá ulička, kde bylo možné si prohlédnout výstavu brnění. Díky krásnému počasí jsme i cestu zpět absolvovali pěšky po starých zámeckých schodech, kolem metra Malostranská směrem k Prašné bráně až na Václavské náměstí. Tady čekal na děti slíbený rozchod, aby zaplnily své hladové žaludky a nakoupily nějaké dárečky. Čas srazu „U KONĚ“ všichni do jednoho dodrželi. Zdálo se tedy, že vše klaplo podle plánu. Společně jsme odjeli z hlavního nádraží do České Skalice.

Až do této chvíle bych hodnotila exkurzi jako velmi zdařilou. Bohužel mě několik neukázněných žáků zklamalo svým chováním ve vlaku, chovali se jako „vandalové“. Proto jsem byla nucena vše zapsat, a také ještě dořešit ve škole. Je to ponaučení do budoucna.

Celkově jsme si výlet do Prahy užili a všichni jsme byli spokojeni.

V březnu navštívili také žáci 2. stupně Knihovnu Barunky Panklové v České Skalici. V rámci výuky českého jazyka a literatury se zúčastnili společných setkání nad knihou. Vybrané téma tvořilo část besedy, pak se seznámili s rekonstruovaným prostředím knihovny a prohlédli si knížky. Vybraná témata měla úspěch a žáky zaujala: Memento, Komiks, Fantasy a Dobrodružná literatura. Velký dík patří Dominice, studentce PF, která paní Kabelou v době nemoci zastoupila a vše zvládla na jedničku!

I žáci druhého stupně navštívili 19. dubna v Kino na kolečkách, pro ně byl vybrán film Zátopek.

Při hodinách výtvarné výchovy pod vedením paní učitelek vznikaly pod rukama žáků krásné velikonoční dekorace hlavně z přírodních materiálů. Vkusně pak vyzdobily školní prostředí, které je pro oko příjemné, což je velmi důležité při vnímání prostředí, kde tráví všichni značnou část dne.

Speciální třídy

V měsíci březnu jsme ve speciálních třídách přivítali jaro. Třídy i chodbu jsme vyzdobili jarními květy a naladili jsme se jarně. Také jsme se začali připravovat na Velikonoce a k jarní výzdobě přibyla i výzdoba velikonoční. S blížícími se Velikonocemi si budeme povídat o velikonočních svátcích, tradicích a zvycích. Mladší žáci speciálních tříd navštívili v měsíci dubnu Městskou knihovnu Barunky Panklové, kde se seznámili s pojmem „komiks“. Vycházející žáci speciálních tříd se připravují na přijímací pohovory na střední školy. Přejeme jim hodně štěstí u pohovorů a hodně úspěchů v dalším studiu.

Družina

Blížící se Velikonoce přinesly řadu tvůrčích nápadů na výrobu velikonočních ozdob a dekorací, zdobila se vajíčka, vyráběli se beránci, slepičky, kuřátka a zajíčci. Den Země si žáci připomněli besedami o nezbytnosti ochrany živé a neživé přírody a o správném třídění odpadu. Žáci se zúčastnili společnými výrobky výtvarné soutěže SVČ Bájo – Poznáváme svět – Itálie. Závěr měsíce patřil čarodějnicím a čarodějům.


K 9. březnu máme ve škole osm dětí z Ukrajiny. Jsou v 1., 3., 5., 6., 7. a 8. ročníku. To, co teď nejvíce potřebují, je pomoc a vstřícný přístup spolužáků ve třídě. Během března budou vždy první dvě vyučovací hodiny s AP – adaptačním koordinátorem, který jim zajistí seznámení s prostředím školy, našeho města a přiblíží jim náš vzdělávací systém a samozřejmě český jazyk. Od třetí vyučovací hodiny budou ve třídě a věřím, že se v brzké době začlení do kolektivu.

Moc děkujeme rodičům našich žáků, kteří nabízí pomoc ukrajinským spolužákům. Obracejte se prosím na třídní učitele, oni nejlépe budou znát všechny "školní potřeby" nových žáků.

I. stupeň

Na konci února byli žáci 1. stupně na výstavě drobného zvířectva v areálu chovatelů. Obdivovali různé druhy holubů, králíků, slepic, dokonce i křečků. Děti měly na chovatele i hodně zvídavých otázek, mohly si některá zvířátka i pohladit.

Dětem třetích a čtvrtých tříd pokračuje v rámci tělesné výchovy plavecký výcvik v Náchodě.

Žáci prvních tříd se byli podívat v Knihovně Barunky Panklové, kde se seznámili s fungováním knihovny a viděli, kolik knih si zde mohou půjčit.

Děti prvních až čtvrtých tříd se zúčastnily preventivního programu s policií, první a druhé třídy na téma Kamarádi online, třetí třídy na téma Rizika online her, čtvrté třídy na téma Děti a sociální sítě.

3. března soutěžili žáci 3. a 4. tříd v šachovém turnaji družstev na SOA v Náchodě.

II. stupeň

Jak se oblékali ve starověkém Egyptě?

Ve čtvrtek 10.února se konala módní přehlídka v 6 C, na kterou se žáci doma připravovali, aby předvedli modely starověkého Egypta. Většina dětí se činorodě zapojila a některé kostýmy byly opravdu nápadité. Bylo ovšem i několik dětí, které se nezapojily a modely si nevytvořily, a tak se staly publikem. Každá módní show mívá svého moderátora a žáci si vybrali Julii Prokopovou, která se zhostila své role excelentně. Všechny modely okomentovala s elegancí a přehledem, manekýnky a manekýni se vlnili v rytmu egyptské starověké hudby. Paní asistentka natočila celý průběh módní přehlídky a zároveň se ujala role fotografa. Sladkou tečkou nakonec této show bylo vyhlášení tří nejlepších kostýmů, jejichž aktéři byli odměněni dobrůtkou. Atmosféra ve třídě byla úžasná, děti se už od rána chystaly na hodinu dějepisu a opravdu se jim to povedlo skvěle. Zpestření hodin dějepisu určitou aktivitou, která souvisí s probíraným učivem vždy vítají a domnívám se, že je to pro ně i velká motivace, umí to ocenit. Na stránkách školy najdete i několik fotografií a video reportáž z této akce. G. Hurdálková

Lyžařský výcvikový kurz 7. ročníku Základní školy Česká Skalice

Od 27. 2. do 4. 3. 2022 se 48 žáků 7. ročníku zúčastnilo lyžařského výcvikového kurzu. Vyrazili jsme, jak je naší tradicí na chatu Juráška do Olešnice v Orlických horách. Po celou dobu kurzu si pro nás Orlické hory připravily krásné slunečné počasí, proto byl výcvik jak pro lyžaře, tak i snowboarďáky o to lepším zážitkem. Výcvik probíhal každý den dopoledne i odpoledne ve družstvech. Avšak v úterý jsme všichni místo odpoledního lyžování vyrazili na procházku po okolí. Večer si pro nás personál chaty připravil večerní lyžování, tak jsme si mohli odpolední lyžování vynahradit. Ve čtvrtek se konal závod ve slalomu, kde žáci mohli zúročit naučené lyžařské dovednosti. Poslední večer věnovali vyhlášení výsledků závodů a celý lyžařský kurz zakončili společenským večerem s hudbou. Až na drobné modřiny jsme si všichni lyžařský kurz užili a těšíme se na další rok.

Školní družina

Hlavním tématem měsíce ve družině byla probouzející se příroda. Jaro proniklo do všech činností – do pohádek, písniček, her i tvoření. Vznikaly první jarní květiny z různých materiálů. Štěbetaví ptáčci se objevili na oknech a dveřích. Ke dni vody patřilo bádání a povídání (voda v našem těle a rostlinách, voda na Zemi, koloběh vody, jak šetřit vodou atd.).

Tulipánový měsíc

Žáci naší školy a školní družiny se už podruhé zapojili do výroby tulipánů pro akci Tulipánový měsíc pro onkologii a radioterapii Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Žáci vyráběli během února obrázky a prostorové výrobky s motivem tulipánů. Tuto akci pořádá v České republice od roku 2013 nezisková organizace Amelie, z. s., která upozorňuje na fakt, že onkologičtí pacienti potřebují nejen odbornou léčbu, ale i psychickou podporu a laskavý přístup.

Zápis budoucích prvňáčků do školní družiny probíhá ve dnech 2. 5. 2022 15:00 - 16:30 a 3. 5. 2022 8:00 - 11:00 v budově školní družiny.

Speciální třídy

V měsíci březnu žáci speciálních tříd navštívili Knihovnu Barunky Panklové v České Skalici. Paní Kabelová, vedoucí knihovny, nás nejdříve zavedla do oddělení pro dospělé čtenáře a ukázala nám knihy, které si půjčují dospělí čtenáři a také obrazy, které si malují obyvatelé České Skalice pro radost. Po krátké prohlídce jsme se společně přesunuli o patro výš, kde se nachází oddělení pro dětské čtenáře. Toto oddělení všichni velmi dobře známe, protože sem chodíme pravidelně každý školní rok. Někteří žáci navštěvují oddělení pro děti i mimo školní vyučování. Paní Kabelová si pro nás připravila velice zajímavou besedu na téma: Václav Čtvrtek (pro žáky 5. ročníku), Fantasy a sci-fi (pro žáky 7.- 9. ročníku). Všichni žáci spolupracovali a paní Kabelová trpělivě odpovídala na jejich dotazy. Nakonec si žáci prohlédli knihy a časopisy. Někteří z nich se rozhodli přihlásit se do knihovny, aby si mohli půjčovat krásné a zajímavé knihy. A věřte mi, že naše knihovna nabízí spoustu krásných knih pro malé čtenáře.

V tomto měsíci se konal na naší škole také karneval na téma: Pohádkové postavy naší spisovatelky Boženy Němcové. Ve třídách se najednou ocitl nejenom čert, princezna, kuchařka, ale i Barunka. Součástí karnevalu byly také soutěže a sladké odměny. Všichni žáci a paní učitelky si tento den velice užili a už se těšíme na karneval v příštím školním roce.


Měsíc leden a první polovina února byly ve škole velmi náročné z důvodu velké nemocnosti a karantén žáků i učitelů. Za toto náročné období patří všem zaměstnancům velké poděkování, neboť bylo odučeno mnoho přesčasových hodin, a díky tomu se zvládlo udržet výuky dle stanoveného rozvrhu. Velmi často docházelo ke změnám „na poslední chvíli“. Vedoucí pracovníci často z hodiny na hodinu řešili nové situace. Po konzultaci se zřizovatelem bylo v týdnu od 31. 1. do 3. 2. vyhlášeno ředitelské volno. Pro žáky 1. a 2. ročníku byl zajištěn provoz ve školní družině. Této možnosti využilo deset dětí. V pátek 4. 2. byly pololetní prázdniny. Dne 7. února jsme se všichni vrátili do školy a žáci dostali tištěný výpis z pololetního vysvědčení.

I. stupeň

Část ledna a února jsme s dětmi věnovali výročí Boženy Němcové. Ve třídách proběhly projektové dny, děti řešily různé kvízy, které se týkaly pohádek slavné spisovatelky. Děti malovaly ilustrace k jejím pohádkám, poznávaly pohádky podle úryvků.

Paní učitelky třetích tříd se s dětmi zúčastnily pietního aktu u pomníku Boženy Němcové. Pan Zábraha z této akce natočil záznam, který poslal do České televize. Děti měly velkou radost, když se viděly ve Zprávičkách na televizi Déčko.

Na začátku února začaly jezdit v rámci tělesné výchovy třetí a čtvrté ročníky na plavání do bazénu v Náchodě, kde absolvují 10 lekcí.

Druhé ročníky ukončily poslední návštěvou v Knihovně Barunky Panklové projekt Čtenářská gramotnost. S paní vedoucí L. Kabelovou si shrnuly, co všechno se o knížkách a jejich tvorbě během návštěv dozvěděly. Děti budou určitě dál rády navštěvovat knihovnu, kde si mohou vybrat ze široké nabídky knížek.

II. stupeň

21. ledna jsme si nejen ve třídách připomněli 160. výročí úmrtí Boženy Němcové. Žáci 9. ročníku se zúčastnili pietního aktu u pomníku na Husově náměstí a položili květiny naší české spisovatelce.

Mimořádná žena a mimořádná literátka dokázala za 41 let svého krátkého života vytvořit odkaz, který žije dodnes a dalece přesahuje stránky Babičky. I jako osobnost vyvolává Němcová více než 160 let po své smrti diskuse a inspiruje i moderní autory filmových scénářů a divadelních her. Božena Němcová totiž bezpochyby předběhla svou dobu.

V pátek 28. 1. navštívili zájemci z devátých tříd v rámci projektového dne SPOŠ ve Dvoře Králové.

Střední škola pro nás zajistila zdarma autobus a občerstvení a průběžně se nám věnovalo několik pedagogů, včetně paní zástupkyně Štodtové. Žáci byli seznámeni s prostředím školy a nabídkou jednotlivých oborů. Mohli si vyzkoušet různé experimenty v moderně vybavené laboratoři, poté přešli do učebny informatiky, kde se zaměřili na robotiku a šifrování. Exkurze byla žáky hodnocena jako velmi povedená.

Dne 9. února se ve školní tělocvičně konala výtvarná dílna pod vedením holandského malíře nazvaná Svoboda v rámci daných hranic. Za nadšení žáků vzniklo 50 metrů maleb moderního umění. Všichni spontánně tvořili a u toho si ještě procvičili angličtinu. Akce se zúčastnila část žáků ze 7. a 9. tříd.

Speciální třídy

V měsíci lednu si žáci speciálních tříd připomněli 160. výročí od úmrtí Boženy Němcové. V hodinách českého jazyka, občanské výchovy, výtvarné výchovy a pracovních činností jsme zavzpomínali na spisovatelku. Starší žáci si připravili za domácí úkol referáty o životě a díle B. Němcové, četli pohádky a povídky a při reprodukci textu si pohádku či povídku namalovali. Ve výtvarné výchově se snažili o její portrét. Některé práce byly opravdu velmi zdařilé.

Školní družina

Družinu v únoru ovládl pravěk. Objevování života v tomto období probíhalo za pomoci obrazových publikací, názorných pomůcek, diskuzí a her. Období dinosaurů tvořilo většinu činností. Vyráběla se různá přáníčka ke Dni sv. Valentýna. Na řadu přišel i masopust, jeho historie, tradice a současnost. Nechybělo ani veselé karnevalové odpoledne.


Na základě opatření Ministerstva zdravotnictví pokračovalo plošné testování žáků neinvazivními antigenními testy. V období od 3. do 16. ledna 2022 jsme testovali dvakrát týdně, a to vždy v pondělí a ve čtvrtek. Od 17.ledna 2022 probíhá testování žáků jedenkrát týdně, a to každé pondělí. Testují se i žáci, kteří mají dokončené očkování nebo jsou v ochranné lhůtě po prodělání nemoci. V případě, že nebude žák přítomen v čase nebo termínu testování, provede si test bezprostředně po svém příchodu do školy pod dohledem pověřené osoby. V případě výskytu pozitivního výsledku testu bude škola postupovat podle stanovených pravidel.

Škola i nadále umožňuje testování doneseným testem – musí jít o test uvedený na seznamu testů, pro které Ministerstvo zdravotnictví udělilo výjimku použití pro laické testování, o této skutečnosti je nutné informovat třídního učitele nebo vedení školy předem.

Dále bychom chtěli touto cestou moc poděkovat paní Markétě Kozákové za ochotu a vstřícnost při mobilním testování PCR ve škole.

1. stupeň

V poslední školní den v roce 2021 se konaly ve třídách vánoční besídky. Žáci našli pod vánočním stromečkem výukové pomůcky, hry a knížky, které jim byly naděleny díky příspěvku zřizovatele za vzorné chování žáků k majetku školy.

V novém kalendářním roce jsme se ve zdraví všichni sešli ve škole. Žáci a pedagogové se první dva lednové týdny dvakrát týdně testovali na Covid 19, aby výuku nenarušila žádná karanténa.

Druhé třídy opět navštívily Knihovnu Barunky Panklové v rámci projektu Čtenářská gramotnost. Tentokrát se děti seznámily s obrázky různých ilustrátorů dětských knížek a domů si zase každý vybral knížku, kterou by si chtěl přečíst.

I žáci naší školy si 21. ledna připomněli 160. výročí úmrtí Boženy Němcové. Čtvrťáci ve výtvarné výchově malovali zámek Ratibořice, menší děti malovaly různé motivy z pohádek Boženy Němcové. Děti z třetího ročníku se zúčastnily v den výročí pietního aktu u pomníku B. Němcové na náměstí.

2. stupeň

Ve středu 22. prosince 2021 k nám do školy zavítala agentura Pernštejni z Pardubic, která pro naše žáky připravila vzdělávací pořad s názvem Leonardo da Vinci. Programu se účastnili všichni žáci 2. stupně a 5. tříd, kteří si váží vybavení školy a šetrně s ním zacházejí. Program byl hrazen z příspěvku zřizovatele. Tímto moc děkujeme a věříme, že pořad přispěl k rozšíření vědomostí našich žáků.

Leonardo da Vinci patří k nejvýznamnějším umělcům a vědcům všech dob.

První část programu tvořily divadelní scénky ze života tohoto renesančního italského malíře, sochaře, architekta, přírodovědce a vynálezce. Ve druhé části se mohli žáci podrobněji seznámit s jeho dílem, prohlédnout si kopie jeho obrazů (Monu Lisu, Dámu s hranostajem nebo Poslední večeři) a obdivovat modely jeho vynálezů (bicyklu, víceranné pušky, létacího stroje či automatického kladiva). Zajímavou formou se dozvěděli spoustu informací.

Speciální třídy

3. ledna 2022 usedli žáci speciálních tříd opět do školních lavic. Nový rok jsme zahájili vypravováním o tom, jak jsme všichni prožili vánoční prázdniny. Žáci s nadšením vyprávěli o Štědrém večeru, vánočních zvycích a vánočních dárcích, které našli pod stromečkem. I paní učitelka se podělila o zážitky a dojmy z Vánoc. Jsem ráda, že každý z nás našel pod stromečkem svůj vysněný dáreček. 6. ledna jsme si připomněli Tři krále.

Školní družina

Leden začal ve družině tříkrálovou legendou. Zima, zimní sporty a zimní radovánky vstoupily do všech aktivit školní družiny. Povídalo se o zajímavostech zimy, o zvířátkách v zimě, četly se zimní příběhy a hrály se nové hry. Nedílnou součást lednové výzdoby tvořili sněhuláci z různých materiálů, sněhové vločky, lyžaři, eskymáci, tučňáci a lední medvědi.

Se vstupem do nového roku 2022 bychom chtěli všem popřát hlavně zdraví, více pohody a klidnější časy, než byly ty minulé. Všichni máme společný cíl -vzdělávat  a vést žáky k samostatnosti a zodpovědnosti.


1. stupeň

Školní rok se nám pěkně rozběhl, už máme za sebou první čtvrtletí. Děti se stále účastní různých akcí.

18. 10. se děti z 5. i 6. tříd zúčastnily přednášky Vzpoura úrazům, kterou pro ně připravili lidé, kterým se už bohužel vážný úraz stal. Poučili děti o tom, na co všechno by měly dávat pozor, aby se úrazům vyhnuly.

20. a 21. října navštívili Knihovnu Barunky Panklové také druháci. V projektu Čtenářská gramotnost se děti mají seznámit s různými autory pro děti, a hlavně získat ke čtení a literatuře kladný vztah.

19. října se uskutečnilo neformální setkání vedení školy, třídních učitelek a rodičů žáků 1. ročníků. Tohoto odpoledního setkání při kávě a čaji se zúčastnila asi polovina rodičů našich prvňáčků. Za příjemné posezení patří dík všem, co si přišli popovídat nejen o škole.

První ročníky se těší v prosinci na návštěvu vánočně vyzdobené ZOO ve Dvoře Králové nad Labem. Také pro ně starší spolužáci z pátých tříd připravují Mikulášskou besídku. Druháci opět navštívili Knihovnu Barunky Panklové v rámci projektu Čtenářská gramotnost. Paní Kabelová je poutavou formou seznamuje se vznikem knížek a děti si vždy zdarma nějakou pěknou knihu půjčí.

Žáci ze 3. B a 4. B byli v Báju na edukačním programu k výstavě Čím líp, tím dřív. Jednalo se o kreativní výtvarné vyjádření například pocitů, nálad. Čtvrté třídy v rámci vlastivědy navštívily Městský úřad v České Skalici a městskou policii. Seznámily se s chodem úřadu a prací městské policie. Informační centrum pro ně připravilo prezentaci města.  

Všechny třídy vyrábějí ozdoby na vánoční stromečky, které budou zdobit v adventním čase centrum města.

2. stupeň

Dne 22. 10. 2021 navštívili žáci vycházející v tomto školním roce Burzu středních škol v Náchodě. Na této prezentaci měli možnost se seznámit s nabídkou středních škol a učilišť v našem regionu, mluvit se zástupci škol a vyzkoušet si činnosti, kterým se žáci v jednotlivých oborech učí. Žáci si s sebou odnesli užitečné materiály. Věříme, že tato návštěva jim pomohla v nelehkém rozhodování, kterou střední školu si vybrat.

Vyvrcholení Projektu Příběhy našich sousedů

Náš velký den se uskutečnil dne 7. října 2021 ve velkém sále Městyse ve Velkém Poříčí, závěrečná prezentace úspěšně proběhla.

Po téměř celoroční práci na Projektu jsme se přece jen dočkali dne, kdy jsme se mohli pochlubit výsledky naší týmové práce. Zúčastnilo se 6 základních škol z Náchodska, pozvánku přijali zástupci městských úřadů, vedení základních škol, pamětníci a jejich příbuzní. Slavnostní zahájení vypuklo v 16 hodin a mohli jsme zhlédnout dojímavé příběhy lidí, kteří se s námi podělili o svůj životní příběh. Výstupy byly rozmanité a opravdu velmi zdařilé, zpracované jako videoreportáže, audioreportáže, ale i prezentace s komentářem. Každá škola měla k dispozici zhruba 10 minut. Po ukončení závěrečných prezentací obdržel každý tým hodnocení od poroty složené ze tří odborníků (žurnalista, historik a zástupce z nahrávacího studia), která se písemně vyjádřila ke zpracování Projektu. Náš tým byl závěry poroty velmi potěšen a byla to pro nás odměna za naši týmovou práci.

Závěrečné slovo dostali také zástupci městských úřadů, kteří se podíleli na spolufinancování celého Projektu ve spolupráci s Maskou.

Pokud byste se chtěli podívat na výsledek naší práce, navštivte webové stránky www.pribehynasichsousedu.cz nebo www.mas-stolovehory.cz, a sami můžete posoudit, jak se nám videoreportáž povedla. S naším pamětníkem, panem Havrdou, zůstáváme v kontaktu a jsme domluveni na další spolupráci. V nejbližší době by se měla uskutečnit prezentace pro veřejnost v knihovně v České Skalici. Tím se rozloučíme s Příběhy našich sousedů definitivně, zůstanou však v našich pamětích a uchovány na stránkách Paměti národa, kam jsme svým výstupem přispěli.

Slavnostní zakončení Projektu náchodských škol skončilo úderem půl šesté. Všichni se rozjeli do svých domovů a snad za rok odstartuje projekt nový.

G. Hurdálková, tř. uč. 7.A

Česká školní inspekce připravila v termínu od 18. 10. do 15. 11.pro žáky 5., 7. a 9. ročníků možnost dobrovolného ověřování výsledků žáků s obsahovým zaměřením na český jazyk, matematiku a anglický jazyk. Cílem zjišťování je poskytnout žákům, jejich rodičům, učitelům a ředitelům škol objektivizovanou a relevantní informaci o výsledcích vzdělávání v kontextu dopadů mimořádných opatření (dlouhodobá absence prezenční výuky). Získané informace mohou být nejen zpětnou vazbou pro žáky a jejich zákonné zástupce, ale také významným evaluačním nástrojem pro školy.

Naše základní škola se do ověřování zapojila. Žáci ihned po skončení testu obdrželi informaci, jak byli úspěšní. Po skončení testování obdrží škola souhrnné výsledky úspěšnosti žáků. Současně Česká školní inspekce poskytne školám podrobnější metodický komentář k obsahu testů s doporučeními, jak se zjištěními týkajícími se úrovně znalostí a dovedností žáků ve vybraných vzdělávacích oborech pracovat dále ve výuce.

4. 11. 2021 se žáci devátého ročníku zúčastnili interaktivního preventivního programu TVOJE CESTA NAČISTO. Cílem interaktivní besedy bylo vysvětlit žákům trestně právní zodpovědnost v souvislosti s užíváním návykových látek, informovat je o rizicích užívání a posílení právního vědomí.

Přednáška byla založena na promítání filmu, který byl natočen podle skutečnosti, a byl doplněn výkladem Mgr. poručíka Miroslava Mervarta z Policie ČR-KŘP Královehradeckého kraje. Program byl doplněn soutěžní hrou, kde si žáci zopakovali pojmy např.co je legální a nelegální, co je přestupek a trestný čin, druhy trestů aj.

Děkujeme a těšíme se další setkání

Speciální třídy

V říjnu proběhl na naší škole podzimní projektový den. Žáci speciálních tříd navštívili v tento den Farmu Wenet, která se nachází v malebné krajině Broumovska. Naši žáci měli možnost se setkat s různými druhy zvířátek. Na vlastní oči viděli pštrosy, lamy, velbloudy, vesnická zvířata jako slepice, husy, kachny, ovečky, kozy, prasátka, kočky a mnohá jiná. Některá z nich si mohli osobně pohladit, podrbat i nakrmit. Pro žáky to byl obrovský zážitek! Žáci rovněž obdivovali překrásnou krajinu s výhledem na Broumovské stěny, Ruprechtický špičák a benediktinský klášter, který jsme měli jako na dlani. Druhý listopadový týden jsme s našimi žáky zavítali do krásného města Dvora Králové nad Labem. Cílem naší cesty byla exkurze do výroby vánočních ozdob. Žáci viděli foukání ozdob, jejich malování a stříbření. Co kus, to originál! V rámci dílničky si žáci mohli vlastnoručně ozdobit vánoční kouličku a tu svoji si odnést domů. Všichni žáci si tento den velice užili a věříme, že jejich vlastnoručně ozdobená koulička bude zdobit vánoční stromeček.  

Školní družina

Listopad otevřel vrátka do „světa zvířat“. Pozornost byla věnována domácím zvířátkům, ale i těm v ZOO. Povídalo se o životě zvířátek v lese a jejich přípravě na zimu. Vyráběli se: myšky, ptáčci, sovy, lišky, pejsci, kočky, koně a mnoho dalších. Hovořilo se o svátku svatého Martina, vyprávěl se poutavý příběh o cestě vojáka Martina a jeho lásce k bližnímu. 

Doufejme, že školáci budou moci i nadále chodit do školy. Přejeme všem klidný advent a krásné vánoční svátky.


1. stupeň

Hned 1. října se byli žáci prvních, druhých a třetích ročníků podívat na výstavě drobného domácího zvířectva v areálu chovatelů. Viděli různé druhy papoušků, králíků, slepic, husy, kachny. Mohli si dokonce zkusit krmit drůbež. Od zkušených chovatelů se o zvířatech dozvěděli i nějaké zajímavosti.

12. října se v tělocvičně základní školy uskutečnilo vystoupení kvintetu Filharmonie z Hradce Králové. Umělci měli pro děti připravenou hudební pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků. Zábavnou formou je seznámili s různými hudebními nástroji. Navíc se děti naučily veselou písničku o trpaslících.

13. října se v Knihovně Barunky Panklové konala kulturní akce pro třeťáky. Měli besedu s paní spisovatelkou Dankou Šárkovou, autorkou dětských knih.

14. října proběhl ve škole Podzimní projektový den. Děti prvních a třetích tříd měly ve Vile Čerych připravený program Putování skřítka Tykvínka. Pro druháky připravili program s podzimním tvořením pracovníci Bája. Mimo jiné si mohli udělat i výrobek z keramiky. Děti čtvrtých tříd jely na exkurzi do Vrchlabí. Pracovníci KRNAPu je seznámili s druhy zvířat v Krkonoších. Pro 5. ročník připravil program o finanční gramotnosti odborník z praxe.

 2. stupeň

V pondělí 13.září 2021 odjeli žáci 6.ročníku, jako každý rok, se svými třídními učiteli, metodikem prevence a asistentem na třídenní adaptační kurz na chatu Horalka do Sněžného v Orlických horách. Všichni jsme se na společný pobyt těšili. Počasí nám přálo a panovala dobrá nálada.

Po příjezdu na chatu jsme se ubytovali, seznámili se s nejbližším okolím a s chutí jsme poobědvali. Odpoledne i část večera jsme věnovali poznávacím aktivitám a kolektivním hrám.

Další den měla program ve svých rukou agentura volnočasových aktivit Schooltrip. Náplň aktivit byla velmi pestrá, občas i fyzicky náročná, a zaměstnala děti po celý den. Učitelé plnili roli pozorovatelů a fotografů. Ve 20.hod se s námi lektoři rozloučili a my se chystali na večerku, která byla ve 21:30. To jsme ale netušili, co si pro nás parta učitelů s panem asistentem připravila. Byla to „stezka odvahy“. Akce byla dobrovolná a většina dětí to zvládla na výbornou.

Následující den jsme se chystali na cestu zpět. Ještě pár míčových her, hodnocení pobytu a ve 13:00 byl odjezd domů.

Pobyt se všem velmi líbil. Vzájemně jsme se více poznali, někteří si našli nové kamarády a učili se spolu vycházet jako tým. Největší úspěch u dětí sklidila agentura se svým programem a stezka odvahy, o které se ještě dlouho mluvilo.

Žáci 6. ročníku

Po dlouhé době se veřejnosti otevřela divadla. Využili jsme nabídky dopoledního programu Klicperova divadla v Hradci Králové a 6. října odjeli žáci z 8. a 9. tříd zhlédnout stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena – Kytice.

Jevištní podoba proslulé sbírky balad z pověstí národních, kterou všichni známe, ale na kterou jsme už možná trochu zapomněli, všechny dojala. Znovu jsme se zaposlouchali do výsostné poezie s romantickým odérem i hororovou patinou, připomněli svět magických balad i moudrostí našich předků, téma viny, trestu a daností zákonů lidských i přírodních...

V pátek 8. 10. 2021 se žákyně 8. a 9. ročníku zúčastnily rukodělného workshopu mikroprojektu Toulačka s kladskou písní, řemeslem a kuchyní. Akci pořádal FS Barunka, poval nás do Klodzka, kde jsme navštívily muzeum historie Klodzka a zhlédly jsme film o historii města. Prošly jsme se městem a obdivovaly starobylé budovy. Došly jsme na místo konání hlavního programu, kde jsme se setkaly se seniory na výtvarné dílně, někteří se zúčastnili kulinářské dílny. Po pečlivém vyrobení lapače snů, který nám poskytne ochranu před zlými sny, jsme se společně naobědvali a obohacení o nové dojmy ze společného pobytu v cizině a o pár polských slovíček jsme se spokojeně vydali na cestu domů.

Žáci devátých a osmých ročníků, kteří budou v tomto roce vycházet ze základní školy, se v rámci předmětu volba povolání pravidelně účastní exkurzí ve společnostech v našem městě a okolí. V září jsme navštívili společnost Agro v České Skalici, v říjnu firmy Boltjes a Saar Gummi v Červeném Kostelci, a dále Ovocnářství ZD Dolany a společnost Farmet a.s. Ve všech firmách pro nás byla připravena velmi zajímavá prezentace a prohlídka závodu včetně výroby, pro žáky nejzajímavější části. Všechny exkurze žákům umožnily opustit na chvíli školní lavice, a nahlédnout do skutečného světa práce. Ve firmě Boltjes si dokonce mohli prakticky vyzkoušet jednu z činností ve výrobě. Všem společnostem děkujeme za péči, kterou nám věnovaly.

Střední školy v našem kraji připravují pro žáky vycházející ze základní školy nejrůznější soutěže. Jednou z nich bylo i Klání žáků deváťáků 12.10.2021 na SPŠ stavební v Náchodě.

Za ZŠ Česká Skalice se zúčastnily 3 dvojice matematicky nadaných a odvážných žáků a žákyň. Byli to Filip Hejzlar, Dominik Matuška, David Vo, Michal Cohorna, Kristýna Koukolová a Nela Mervartová. Poslední dvě jmenované žákyně obsadily nádherné 5. místo z celkových 18.

Žáci měli možnost nejen soutěžit a naučit se něco nového, ale i navštívit střední školu a setkat se osobně s pedagogy i svými vrstevníky z jiných škol. Všem gratulujeme a SPŠ stavební děkujeme za tuto akci.

Ve čtvrtek 14. října proběhl projektový den. Žáci 6. ročníku odjeli do Hvězdárny a planetária v Hradci Králové. 7. ročník se vydal na prohlídku kláštera v Broumově. Osmáci zhlédli v Muzeu Boženy Němcové výstavu 1866 a prošli si naučnou stezku. Žáci 9. ročníku se zúčastnili projektu Člověk, který byl zaměřen na první pomoc.

Speciální třídy

V měsíci září zavítali žáci speciálních tříd k zahrádkářům na výstavu ovoce. Výstava byla spojena s ochutnávkou medů přímo od včelařů a s tematickou kresebnou soutěží. Tři žáci speciálních tříd se stali výherci zahrádkářské soutěže – 1. místo Natálie Karasová (6.r.), 2. místo Martin Mervart (6. r.), 3. místo Štěpán Bukáček (9. r.). Byly jim předány diplomy a krásné ceny, které jim udělaly velkou radost. Zahrádkářům jménem naší školy moc děkujeme.

Další výstavou, kterou žáci navštívili, byla výstava vláčků. Měli možnost vidět modely vláčků a nádraží. Výstava domácího zvířectva (holubů, hus, kachen, králíků...) byla dalším příjemným zpestřením.

Vycházející žáci se v říjnu zúčastnili exkurze do ovocného sadu v Zájezdě. Prohlédli si ovocný sad, seznámili se s jeho provozem. Prohlídka sadu byla spojena s ochutnávkou moštů, a kdo chtěl, mohl si jablečný nebo jablečnohruškový mošt zakoupit a odnést domů.

Školní družina

Poslední zářijový pátek proběhla na fotbalovém hřišti náborová akce s SK Česká Skalice. Pro žáky ze školní družiny a pro ostatní děti bylo připravené zábavné a sportovní odpoledne. Říjnové dny využila družina k hrám na školním hřišti a na školní zahradě. Tvořily se dekorace z přírodnin – podzimní skřítci, otisky listů, sovy z kaštanů. Hovořilo se o změnách v přírodě a o barvách podzimu. Pozornost byla věnována Dni stromů – vyráběly se stromy s barevnými listy a zpívaly se písně o stromech. Během celého měsíce létali draci v oblacích. 


1. stupeň

Začal nám nový školní rok. Všichni doufáme, že bude úplně obyčejný, klasický, bez zavírání škol.

1.září přišlo poprvé do školy 50 prvňáčků. Přivítaly je jejich třídní paní učitelky, paní starostka, paní ředitelka i paní zástupkyně 1. stupně. Hned 7. září se konaly třídní schůzky a po nich Den otevřených dveří. Rodiče i široká veřejnost mohli vidět novou školní zahradu a budovu přístavby po úpravě.

Na děti čekaly různé akce. V pátek 10. 9. navštívily druhé ročníky výstavu jiřin v Muzeu Boženy Němcové. Děti obdivovaly různé barvy a tvary květů, četly si jejich názvy. Ve stejný den probíhala i Výstava ovoce a zeleniny v Klubovně zahrádkářů. Pěstitelé vystavovali svoje nejhezčí plody, které se dětem také moc líbily. Této výstavy se účastnili i včelaři, velký úspěch měla ochutnávka medu, kterou uspořádali. Děti měly hlasovat o nejchutnější med. Také pro ně byla uspořádána soutěž v malování ovoce a zeleniny. I tato výstava se prvňákům, druhákům a třeťákům moc líbila.

Další pátek 17. 9. připravili Skauti už osvědčenou akci „Máš na to“ pro žáky prvních a druhých tříd. Určitě se nějaké děti ke Skautům přidají. Pro milovníky vláčků byla určená výstava modelářů. Tu děti navštívily 17. 9.

2. stupeň

7.9.2021 jsme otevřeli pro veřejnost všechny prostory 2. stupně v rámci Dne otevřených dveří. Všichni návštěvníci si mohli prohlédnout vyzdobené a opravené třídy a učebny, v některých si mohli vyzkoušet i různé aktivity. Zvláště zajímavé byly pokusy z fyziky, které připravil pan učitel Jan Geťko se svými žáky. Někteří návštěvníci odcházeli domů i s ručně vyrobenými hračkami.

Na budově přístavby si mohli prohlédnout nově zrekonstruovanou školní kuchyňku.

Veškerá fotodokumentace je k nahlédnutí na webových stránkách školy.

Projekt Příběhy našich sousedů

Po letních prázdninách zamířil náš projekt do finále. 3. zářijový týden se sešel náš tým, aby doladil celý projekt do konečné podoby.

Paní koordinátorka Mgr. Monika Šrůtková nás kontaktovala a do konce září jsme poslali životopis pamětníka a scénář naší videoreportáže. To byla „fuška“, zejména ten scénář! Tyto dvě položky jsme odeslali do Prahy, a tam se umísťují na webové stránky Paměti národa, kde jsou zveřejněny jednotlivé projekty z celé republiky z různých škol.

Poslední týden v září jsme se připravovali s paní učitelkou na závěrečnou prezentaci, která se uskuteční 7.října ve Velkém Poříčí. Své projekty tam představí 5 týmů ze Základních škol Hronov, Červený Kostelec, Stárkov, Velké Poříčí a naše škola. Na tuto událost se těšíme, ale zároveň jsme i trochu nervózní. Je to naše premiéra vystoupit před publikem a porotou. Trochu nás uklidňuje, že si vše vyzkoušíme na generální zkoušce před závěrečnou prezentací. Samozřejmě mezi zúčastněnými bude i náš pamětník pan Ladislav Havrda.

Po proběhnutí závěrečné prezentace budeme informovat příspěvkem ve školním zpravodaji. Všichni, kteří by rádi zhlédli naše dílo, se mohou pak podívat na webové stránky Paměti národa.

Držte nám pěsti, ať se dílo zdaří!

(Tým projektu Příběhy našich sousedů)

13.9.2021 odjely 6. ročníky se svými třídními učiteli na adaptační pobyt na chatu Horalku v Orlických horách. Počasí se vydařilo, zpráva bude následovat v příštím zpravodaji.

Speciální třídy

Prázdniny utekly jako voda a naši žáci opět usedli 1. září do školních lavic. Přibyli noví žáci a žákyně a ubyli žáci devátého ročníku, se kterými jsme se slavnostně rozloučili v červnu v Jiřinkovém sále v České Skalici. Novým žákům a žákyním jsme se představily, ukázaly jsme jim naši školu, školní zahradu a na oplátku se i oni představili nám. Vzájemně jsme si také sdělili, jak jsme strávili letní prázdniny, která zajímavá místa jsme navštívili. Když jsme si všechny zážitky a dojmy z prázdnin řekli, pustili jsme se tak jako každý rok do opakování učiva z předešlého ročníku.

Školní družina

Začátek nového školního roku začal ve školní družině vzájemným seznamováním nových žáčků prostřednictvím her. Opakovaly se zásady slušného chování, zacházení s hračkami, hrami a vybavením heren, bezpečného pohybu v prostorách družiny, školy, hřiště, jídelny, zahrady, při přechodu ze školy. Vznikala nová díla (můj dům a moje město, zážitky z prázdnin, záložka do knížky, moje rodina). 

Přejeme všem žákům i pedagogům úspěšný školní rok.


Prázdniny jsou za námi a nový školní rok začíná v běžném režimu.

Naše žáky opět uvítáme v pěkném upraveném prostředí všech školních budov. V ulici Komenského jsme prvňáčkům nakoupili nové lavice a židle. V této budově probíhá „velká rekonstrukce“ – odstranění vlhkosti, a tudíž dovybavené šatny žáci začnou využívat nejdříve koncem října. V budově ulice Lidická se dokončuje rekonstrukce kuchyňky, chybí jen vybavení, jinak je vše hotové. Žáci naší školy budou moci využívat i novou zahradu za budovou Lidická. Rekonstrukce probíhala v „náročné době“, tedy ještě bude potřebovat mnoho péče. O školní zahradu se budou ve školním roce starat hlavně žáci 5. ročníku a speciálních tříd. Každá skupina pracovních činností bude mít přidělený úsek, který bude obhospodařovat. Školní budova Lidická bude od 1. září 2021 elektronicky zabezpečená proti vstupu neoprávněných osob. Na Husově náměstí došlo k výměně lavic a židlí ve dvou kmenových třídách. Kromě těchto „velkých oprav“ proběhla i celá řada drobnějších úprav ve třídách i okolí školy (nátěry topení, přesazování květin, výmalby ve třídách, drobné opravy nábytku).

Tímto všechny zájemce zveme na prohlídku prostor naší školy dne 7. září 2021. Prosíme dodržet všechna aktuální hygienická opatření.

Vedení školy připravovalo během prázdnin nový školní rok. Kromě organizačních věcí jsme letos připravili žákům místo žákovské knížky zápisník, deník a diář žáka ZŠ Česká Skalice s logem naší školy. Věříme, že se jim bude líbit a přispěje k jejich výchově k plánování si svého času a rozvoji samostatnosti při přípravě na výuku. Přijali jsme dva nové pedagogy pro výuku anglického jazyka. Jeden z nich je rodilý mluvčí, se kterým máme výbornou zkušenost z loňského školního roku. Dále jsme přijali dvě asistentky pedagoga a jednu paní uklízečku - „výměna“ za odchod do důchodu. K 1. září máme celkem 60 stálých zaměstnanců, z toho je 50 pedagogických pracovníků. Všem 39 učitelům byly stanoveny úvazky (předměty a třídy). Dále byl sestaven rozvrh hodin pro žáky i učitele a vše bylo zadáno do elektronického systému ŠKOLA ONLINE. Zákonní zástupci budou mít přístup do školní elektronické matriky a od letošního školního roku povedeme elektronickou žákovskou knížku již od 1. třídy. „Moderní změny“ nastaly i ve školní družině. Zavedení nového elektronického systému BELLhop v ŠD usnadní vyzvedání dětí. Systém je založen na identifikačních čipech. Stačí pouze přiložit čip k terminálu u vchodu a systém předá žádost právě té vychovatelce, která má v daný okamžik dítě na starosti. Významným přínosem je zvýšení bezpečnosti provozu školní družiny a výrazné ušetření času vychovatelkám v jednotlivých odděleních. Díky tomu se mohou více věnovat dětem.

Ve školním roce 2021/22 dochází na 1. stupni ke změnám ve školním vzdělávacím programu. Tato změna se nejvíce týká nového pojetí informatiky, která se bude vyučovat od 4. ročníku. Mění se především náplň tohoto předmětu, která má výrazněji rozvíjet logické myšlení žáků. Z důvodu „modernizace výuky“ jsme v loňském školním roce nakoupili 30 tabletů a 12 kusů ozobotů (robotická pomůcka). Během letních prázdnin se též zajišťují plánované aktivity jako je seznamovací pobyt pro žáky 6. ročníku, aktivity podzimního projektového dne, lyžařský výcvik apod.  Škola je již několik let zapojena do mnoha projektů. Stálými projekty jsou Ovoce, zelenina a mléko do škol, Recyklohraní, Hasík, druhým rokem Šablony III – Zlepšení kvality výuky na ZŠ a projekt Vzpoura úrazům. Pevně věříme, že veškeré plánované činnosti, které vhodně doplňují ŠVP budeme moci uskutečnit.

O letních prázdninách jsme po dobu 5 týdnů umožnili zájemcům o doučování M, ČJ, AJ docházet do školy a pod vedením školních asistentů procvičovat požadované učivo. Přihlášených žáků bylo 76 (z celkového počtu 502) a během července dorazilo 54 dětí.

Naše základní škola poskytuje základní vzdělání dle RVP ZV a zájemcům z 1. až 4. ročníku možnost navštěvovat školní družinu. Snahou všech zaměstnanců školy je vytvářet žákům příjemné a podnětné prostředí, navzájem si porozumět a vycházet si vstříc. Vzhledem k soustavnému zlepšování pracovního prostředí ve škole bych si moc přála, abychom si toho všichni vážili a snažili se o majetek školy pečovat. Těšíme se na spolupráci nejen se zákonnými zástupci, ale i s ostatními organizacemi v České Skalici. Na závěr bych právě vedení města chtěla poděkovat za podporu rozvoje českoskalické základní školy a popřát všem „pohodový“ průběh školního roku 2021/22.

 

Licenční certifikát - Drogy trošku jinak